آخرين بروزرساني ۲۳ تیر ۹۷

دریافت بیش از یک هزار و ۳۰۰ بیت شعر برای جشنواره شعر “گوهری از مخزن سر الهی”

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، بهزاد صبری؛ مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام با اشاره به واگذاری تولیت این آستان مقدس از سال ۱۳۹۰ به بنیاد خیریه راهبری آلاء در قالب یک تفاهمنامه ۱۵ ساله فی ما بین بنیاد خیریه راهبری آلاء و سازمان اوقاف و امور خیریه، اظهار داشت: براساس این تفاهمنامه مقرر شد بنیاد آلاء علاوه بر برنامه ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی، نسبت به طراحی، تدوین، تنظیم و اجرای طرح توسعه آستان مقدس اقدام کند.

مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام تصریح کرد: بر همین اساس و با توجه به اجرایی شدن فاز یک طرح توسعه حرم که شامل تخریب، بازسازی و گسترش بقعه به چندین برابر فضای قبلی یعنی در حدود ۶ هزار متر مربع، انتخاب آیات و اشعار کتیبه‌های حرم و صحن‌ها در دستور کار مدیریت اجرایی آستان قرار گرفت.

وی افزود: در همین راستا مدیریت اجرایی آستان مقدس طرح شب شعر ” گوهری از مخزن سر الهی” را به منظور انتخاب بهترین اشعار در وصف این بانوی گرانقدر جهت استفاده در کتیبه‌های بقعه جدید را در دستور کار خود قرار داد.

صبری با اشاره به روند اجرایی این طرح اظهار داشت: بر همین اساس دو کمیته برنامه ریزی و اجرایی برای اجرای این برنامه تشکیل شد که در کمیته برنامه ریزی با حضور شش نفر از بهترین شاعران شهر اصفهان همچون استاد سخا، قدسی، فردوسی، خالقی و همچنین نمایندگانی از اداره کل اوقاف و صدا و سیمای استان و جمعی از مدیران ارشد بنیاد خیریه راهبری آلاء و آستان مقدس مباحث تخصصی برگزاری این شب شعر بارها بررسی شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه توجیهی شب شعر ” گوهری از مخزن سر الهی” به عنوان یکی از مصوبات کمیته برنامه ریزی بیان داشت: به دلیل تک موضوعی بودن شب شعر و همچنین دعم شناخت کافی شاعران از زندگی نامه این بانوی بزگوار برگزاری این جلسه توجیهی در دستور کار کمیته اجرایی قرار گرفت که به اذعان بسیاری از شرکت کنندگان این نشست، برای نخستین بار جلسه توجیهی برای شاعران دعوت شده به یک شب شعر برگزار شده است.

مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام با اشاره به حضور حدود ۶۰ شاعر در این نشست توجیهی تصریح کرد: در این نشست که با حضور و سخنرانی آیت الله مهدوی؛ امام جمعه موقت شهر اصفهان، آیت الله شوشتری و دکتر بانکی پور برگزار شد، شاعران علاوه بر بهره گیری از سخنان سخنرانان، مجموعه‌ای از کتب منتشر شده در مورد زندگانی حضرت زینب (سلام الله علیها) را دریافت کردند.

وی در ادامه با اشاره به انتشار فراخوان شب شعر همزان با برگزاری نشست توجیهی بیان داشت: پس از انتشار فراخوان و در مدت تعیین شده برای دریافت آثار ۱۶۵ قطعه شعر در قالب‌های رباعی، ترکیب بند، مثنوی، قصیده، چهار پایه و …با بیش از ۱۳۱۹ بیت از ۷۹ شاعر به دبیرخانه این جشنواره واصل شد.

صبری با اشاره به مشارکت بنیاد خیریه راهبری آلاء، اداره کل اوقاف و حوزه هنری استان اصفهان با آستان مقدس حضرت زینب علیها السلام در برگزاری شب شعر ” گوهری از مخزن سر الهی” اظهارداشت: با توجه به ضرورتهای برگزاری چنین برنامه‌های ستاد برگزاری شب شعر تصمیم گرفت کل فرایند داوری اشعار توسط خانه هنرمندان حوزه هنری استان پیگیری شود.

وی تصریح کرد: از ۷۹ شاعر شرکت کننده در این شب شعر ۶۰ شاعر از آقایان و ۱۹ شاعر از بانوان هستند که به گفته بسیاری از مسئولان با توجه به تک موضوع بودن شب شعر و همچنین انتشار فراخوان در سطح استانی اسن استقبال بی نظیر بوده است.

مدیر اجرایی آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیه السلام در ادامه با اشاره به برنامه‌های شب شعر ” گوهری از مخزن سر الهی” بیان داشت: آیین اصلی شب شعر در مورخ دوشنبه ۲۰ شهریور ماه مصادف با سالروز ولادت امام موسی بن جعفر علیهما السلام با حضور آیت الله طباطبایی نژاد؛ امام جمعه شهر اصفهان و همچنین استاد مجاهدی از شاعران برجسته و بنام شهر قم همراه با شعر خوانی ۲۰ نفر از برگزیدگان این شب شعر در آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر برگزار خواهد شد.

وی از برنامه ریزی این آستان برای انتشار تمامی آثار دریافت شده در دبیرخانه جشنواره شعر گوهری از مخزن سر الهی

در قالب یک کتاب نفیس در آینده خبر داد و گفت: با توجه به استقبال بی نظیر شاعران و همچنین حضور زائران متعدد از ۱۷ کشور اسلامی در این آستان مقدس، ستاد اجرایی شب شعر ” گوهری از مخزن سر الهی” در نظر دارد دومین شب شعر را در بعد بین المللی برای سال آینده برنامه ریزی و اجرایی کند.

 

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
تلفن تماس : 88278642-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88278642-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir