آخرين بروزرساني ۲۳ تیر ۹۷

آیین پایانی جشنواره شعر گوهری از مخزن سر الهی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، محمدعلی مجاهدی؛ رئیس انجمن شعرای آیینی کشور در اختتامیه جشنواره شعر آیینی گوهری از مخزن سر الهی که به همت بنیاد خیریه راهبری آلاء و به منظور شناخت و معرفی هر چه بهتر امامزاده حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام شب گذشته در سالن کوثر این امامزاده برگزار شد، اظهار کرد: امیدوارم شاهد روزافزون شعر آیینی و شعر ولایی در استان اصفهان باشیم، امیدوارم این تعاملات فرهنگی و ادبی بیش‌ از پیش بین استان‌ها شکل گیرد آن‌ هم در این مقطع تاریخی که وهابیت دشمن درجه‌ یک شیعه نقاب از صورت برداشته و به میدان آمده است.

وی افزود: وظیفه شاعر آیینی مشخص است، اگر بخواهیم اصل حرکت امام حسین(علیه السلام) را در یک کلمه بیان کنیم می‌توانیم بگوییم حضرت یک اعتراض همه‌جانبه و با همه ابعادش را به انحراف و فساد زمانه خود رواداشت تا حدی که جان خود و اصحابش را فدا کرد، آیا خطرات و انحرافات زمان ما کمتر از زمان امام حسین(علیه السلام) است؟

پیشکسوت شعر آیینی تصریح کرد: شاعر آیینی باید با تأثیر گرفتن از آموزه‌های رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام) و با استفاده از رهنمودهای این بزرگواران به وظیفه خود عمل کند، پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) زمانی که مبعوث شدند فرهنگ جاهلی بزرگ‌ترین افتخاراتش خلاصه می‌شد به ۷ قصیده بسیار پخته عربی که از پرده کعبه آویزان می‌کردند و از شعرای عرب می‌خواستند اگر می‌توانند شعرهایی بهتر از این اشعار بسرایند.

وی با بیان اینکه وقتی قرآن کریم نازل شد عرب عصر جاهلی با متنی مواجه شد که اصلاً سابقه ذهنی نداشت، خاطرنشان کرد: آخرین برداشت عرب جاهلی از قرآن این بود که این هم نوعی از شعر است، حتی برخی از شعرا قرآن را مبنا قرار دادند و گفتند که این شعر است و البته در پس این پرده شیطنت‌هایی وجود داشت.

مجاهدی در ادامه مطرح کرد: عنصر اصلی شعر خیال است و هر مقدار شاعر بتواند از عنصر خیال بیشتر استفاده کند آن اثر به لحاظ هنری ارزش بیشتری دارد، بنابراین می‌گفتند که قرآن شعر است و چون شعر با خیال در هم‌ آمیخته است پس نمی‌تواند موجب هدایت شود تا اینکه این آیه نازل شد که ما به پیامبران شعر نیاموختیم و شعر در شأن پیامبر اسلام نیست.

وی استفاده پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از شعر را به‌ عنوان یک حربه کارآمد و یک رسانه قوی برای تبلیغ دین دانست و گفت: حضرت به اصحاب خود می‌فرمود باید در این میدان فعال باشند، پیامبر فرمودند چه چیز مانع می‌شود از کسانی که با شمشیرهای خود که دین را کمک کردند با زبان خود هم دین خدا را کمک کنند، در جایی دیگر به حسان می‌فرمایند این عظمت پوشالی شخصیت‌های جاهلی را در هم بشکن و اگر این کار را بکنی در همان موقع جبرائیل به تو کمک خواهد کرد، این شأن یک شاعر ولایی است.

پیشکسوت شعر آیینی یادآور شد: پیامبر در جایی دیگر به همه اصحابی که طبع شعر داشتند می‌فرماید ابهت پوشالی و توخالی بزرگان جاهلیت را بشکنید که تحمل این اشعار برای کفار از تحمل زخم شمشیر سخت‌تر است، در این عرصه که سلاح افراد قلم است کارهای بسیاری می‌توان انجام داد.

وی عنوان کرد: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) شعر آیینی را نقد می‌کردند، چراکه ارزش خاصی را برای شعر آیینی در نظر داشتند، در تاریخ نقل‌ شده است که شاعری آیینی قصد داشت شعری بخواند اما همهمه مردم اجازه نمی‌داد حضرت نیم‌خیز شدند و جمعیت را وادار به سکوت کردند، شاعر در شعر خود پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را به شمشیر هندی که شمشیرهای قوی بود تشبیه کرده بود پیامبر فرمودند به‌ جای آن باید بگویی شمشیر الهی، باید سمت‌ و سوی شعر آیینی را درست مشخص کرد.

مجاهدی با اشاره به روایتی از  امام صادق(علیه السلام) گفت: حضرت می‌فرماید که ای شیعیان من به فرزندان خود شعر عبدی را بیاموزید تا یاد بگیرند، چراکه او در راه و مسیر خداوند بوده است، مخاطبان شعر زیاد بودند، ملاک نزد خداوند ایمان و تقوای شاعران است، شاعران آیینی باید اسوه ایمان و تقوا باشند.

وی در پایان گفت: امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند مؤمنی در مورد ما اهل‌بیت شعری نمی‌سراید و معارف ما را در آن شعر بگوید مگر آن‌که به ازای آن شعر، خداوند شهری را برای او در بهشت می‌سازد که ۷ برابر بزرگ‌تر از این دنیاست و هم‌نشین ملائکه مقرب و انبیا می‌شود، اگر قرار است شاعران آیینی مصداق این روایت شوند باید آن‌چنان ایمان خود را برابر حوادث تقویت کنند که فریب نخورند.

همچنین علی مشکات؛ دبیر جشنواره گوهری از مخزن سر الهی در آیین اختتامیه این جشنواره ضمن تبریک میلاد امام کاظم(علیه السلام) اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید از سال ۹۰ حرم مطهر حضرت زینب(سلام الله علیها) دختر حضرت موسی کاظم(علیه السلام) طبق تفاهم‌نامه‌ای در اختیار خیر اصفهانی عباس دیانی قرار گرفت و طرح توسعه حرم از سال ۹۰ شروع شد.

وی با اشاره به مطالعات علمی گسترده میدانی در چند سال اول بیان کرد: پس‌ از این مطالعات گسترده، خرید فضا به جهت آزاد کردن اطراف حرم و مصوب کردن طرح‌ها در پنج سال ابتدایی انجام شد و از ابتدای سال ۹۵ عملیات اجرایی حرم آغاز شد و ساخت بقعه، صحن و رواق‌ها تا چند ماه آینده از حالت گچ و سنگ خارج خواهد شد.

دبیر جشنواره گوهری از مخزن سر الهی ادامه داد: قرار شد در زیباسازی حرم مطهر به‌ جز استفاده از آیات قرآن، از شعرهای شعرای خوبمان در تجلیل از حضرت زینب(سلام الله علیها) نیز استفاده شود، از همین رو قرار شد با برگزاری جشنواره‌ای از اشعار شعرا استفاده شود.

وی با اشاره به آغاز به کار جشنواره از اردیبهشت سال جاری، تصریح کرد: دو کمیته برای جشنواره در نظر گرفتیم یکی کمیته برنامه‌ریزی و دیگری کمیته اجرایی که در کمیته برنامه‌ریزی با توجه به تخصصی بودن کار، از ۶ نفر از شعرای مطرح استان بهره بردیم و چهار جلسه در خدمت این شعرا بودیم و از نظرات تخصصی آن‌ها نیز استفاده کردیم.

مشکات ادامه داد: در این جلسات نماینده حوزه هنری اصفهان، نماینده بنیاد آلا و نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه استان نیز حضور داشتند، هر هفته یکشنبه‌ها جلسات مستمر برگزار کردیم و بنا به توصیه کمیته برنامه‌ریزی، با توجه به این‌که ممکن بود برخی از شعرا شناخت کافی از زندگینامه حضرت زینب(سلام الله علیها) نداشته باشند، یک جلسه توجیهی برگزار کردیم.

وی استقبال از این جلسه توجیهی را خوب توصیف کرد و گفت: استقبال بسیار خوبی هم از جانب شعرا صورت گرفت و بیش از ۱۳۰ شاعر در این جلسه حضور داشتند و شعرایی هم که حضور نداشتند برای آن‌ها محتوا را ارسال کردیم، بلافاصله بعد از جلسه توجیهی فراخوان عمومی انجام شد و استقبال بی‌نظیر صورت گرفت و ۱۶۸ شعر در قالب‌های مختلف شعر برای ما ارسال شد، ۱۳۷۹ بیت شعر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

دبیر جشنواره عنوان کرد: با توجه به تخصصی بودن اشعار، موضوع داوری به‌ طور کامل به حوزه هنری واگذار شد و در دو مرحله داوری‌ها صورت گرفت، کلیه اشعار دریافتی با کدگذاری و بدون درج نام شاعر در اختیار داوران قرار گرفت و ۶ نفر از شعرا برگزیده شدند که یک سفر عتبات به‌ عنوان هدیه در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

وی با بیان این‌که موضوع جشنواره از همان ابتدا به‌ صورت استانی اعلام شده بود، یادآور شد: اما تعداد زیادی از شعرای غیر استانی که از طرق دیگر متوجه شده بودند و به سبب علاقه خود به آستان حضرت زینب، اشعار خود را ارسال کردند و تعدادی از آن‌ها نیز برگزیده شدند، تصمیم‌گیری در این خصوص سخت بود که این اشعار حذف شود یا نه، بنابراین با تصمیم هیأت‌مدیره بنیاد آلا، برای شعرای برگزیده غیر استانی نیز هدیه عتبات در نظر گرفته شده است.

مشکات در پایان تصریح کرد: امروز اختتامیه جشنواره است اما اصل کار که قرار گرفتن اشعار شعرا در کتیبه‌های آستان و چاپ شدن آن‌ها در کتاب است ادامه دارد و شاعران‌ هم هنوز می‌توانند اشعار خود را به دبیرخانه ارسال کنند، برای شعرای عزیز فرم هایی در نظر گرفته شده که چنانچه مایل باشند آن فرم ها را تکمیل و ارسال نمایند تا به‌ عنوان خادم افتخاری حرم حضرت زینب محسوب شوند و لوح خادم افتخاری خدمتشان تقدیم گردد، شعرایی که در مدح حضرت زینب بنت موسی شعر سرودند نیاز است تا یک قطعه عکس و زندگی نامه خود را به انضمام آثار خود به ما تحویل دهند.

همچنین حجت الاسلام رضا صادقی؛ مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در آیین پایانی جشنواره شعر گوهری از  مخزن الهی ضمن تقدیر و تشکر از تولیت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام و کادر اجرایی این امامزاده واجب التعظیم و واجب الاکرام اظهار داشت: توفیق خدمت و هزینه در راه اهل بیت علیهم الاسلام و به ویژه در جهت عمران و آبادانی امامزادگان به راحتی نصیب هر فردی نمی شود.

حجت الاسلام صادقی با بیان این که امید است فعالیت های عمرانی دردست اجرا در این آستان مقدس با شتاب و سرعت بیشتری دنبال شود تا در آینده ای نه چندان دور شاهد ایجاد یک قطب فرهنگی زیارتی برای ارادتمندان اهل بیت علیهم الاسلام در این مکان مقدس باشیم.

وی در ادامه با اشاره به وجود ۷۱۳ امامزاده واجب التعظیم و واجب الاکرام در استان اصفهان بیان داشت: امامزاده حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علهیم السلام در نزد مردم کشورهای عربی همجوار از جایگاه ویژه ای برخوردار است و باید برای عمران و آبادی آن هر چه بیشتر کوشش کرد.

همچنین محمدرضا دیانی؛ تولیت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علهیم السلام ضمن تقدیر و تشکر از تمامی شاعران حاضر در آیین پایانی جشنواره شعر آستان مقدس با اشاره به برخی از کرامات این امامزاده از بزرگانی چون حجت الاسلام مجتبی بهشتی و حجت الاسلام منتظر القائم بیان داشت: امروز در زمانه ای در حال زدگی هستیم که بیش از هر زمان دیگری نیازمند شفاخانه های معنوی برای عموم مردم هستیم.

وی افزود: همان گونه که مستحضر هستید این بانوی مضجع شریف این بانوی بزگوار تا مدت ها ناشناخته بود و مرحوم شیخ عباس آقای قمی معروف به محدث قمی و از محدثان شیعی پرکار قرن چهاردهم هجری و گرد آورنده کتاب مفاتیح‌الجنان در بررسی های خود به وجود این مضجع شریف در ارزنان اصفهان پی می برد و با دستور ایشان و همت آیت الله دهکردی و حجت الاسلام فشارکی از علمای بزرک شهر اصفهان احیاء این مکان مقدس صورت می گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علهیم السلام با بیان این که در بحث عمرانی و طرح توسعه این مکان مقدس به دنبال ایجاد یک الگوی موفق برای توسعه مناطق محروم با اولویت اماکن مقدس و محوریت اهل البیت هستیم، بیان داشت: مردم منطقه علارقم محرومیت و فقر، اردات ویژه و خالصانه ای نسبت به اهل بیت و ائمه اطهار علیه السلام دارد.

در پایان این جشنواره برگزیدگان هدایای خود را از دستان حجت الاسلام رضا صادقی؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، استاد محمدعلی مجاهدی؛ رئیس انجمن شعرای آیینی کشور، حجت‌الاسلام محمد رضا اسماعیل پور؛ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین هاشمی؛ مسئول دفتر امام جمعه اصفهان، حاج عباس دیانی؛ رئیس هئیت مدیره بنیاد خیریه راهبری آلاء، محمدرضا دیانی؛ تولیت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر علیهم السلام و سید عظیم فاطمی؛ معاون فرهنگی حوزه هنری استان اصفهان دریافت کردند.

بر اساس این گزارش هیئت داوران جشنواره شعر گوهری از مخزن سر الهی در بخش شایستگان تقدیر از علی مردی پور، سید حسین طهماسبی، مصطفی فروردین، حسین خالقی پور، سارا سادات باختر، زهرا صرامی، زهرا کارگران خوزانی، فرزانه شفیعی را با اهدا لوح تقدیر، تندیس جشنواره و کمک هزینه سفر به مشهد مقدس به مبلغ ۳ میلیون ریال تقدیر کرد.

همچنین هئیت داوران در بخش برگزیدگان عباس شاهزیدی، مریم کرباسی، محمد خادم، محمدرضا مسعودی، علی سلیمیان، داوود رحیمی، محسن درویش، محسن ناصحی، الهام عمومی، اسماعیل ملک پور، سید حسن رستگار و جعفر رسول زاده را با اهدا لوح تقدیر، تندیس جشنواره و کمک هزینه سفر عتبات عالیات به مبلغ ۷ میلیون ریال مورد تقدیر قرار داد.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
تلفن تماس : 88278642-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88278642-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir