آخرين بروزرساني ۲۴ آذر ۹۷

بیست و سومین نشست از سلسله نشست‌های خیر ماندگار برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، دکتر روح‌الله حمیدی مطلق؛ مدیر گروه نوآوری و کسب‌وکار اجتماعی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف در بیست و سومین نشست از سلسله نشست‌های خیر ماندگار که با حضور جمع کثیری از مدیران و کارشناسان مؤسسات خیریه، پژوهشگران و علاقه‌مندان به این حوزه برگزار شد، اظهار کرد: برای نوآوری اجتماعی تعاریف مختلفی وجود دارد و بر اساس این تعاریف ما با فعالیت‌ها و سازمان‌های مختلفی مواجه هستیم.

وی بابیان این‌که بیش از ۵۰ تعبیر و مفهوم برای نوآوری اجتماعی وجود دارد، بیان داشت: به‌طورکلی می‌توان تعابیر مطرح‌شده در خصوص نوآوری اجتماعی را در چهار دسته ۱٫ کارآفرینی اجتماعی ۲٫ نوآوری در سازمان‌های غیرانتفاعی ۳٫ نوآوری در حل مسائل اجتماعی و ۴٫ نوآوری در تغییر رفتارهای اجتماعی بررسی کرد.

مدیر گروه نوآوری و کسب‌وکار اجتماعی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بیان داشت: در تعبیر اول ما با سازمان‌ها و فعالیت‌های مواجه می‌شویم که هرچند در پی ایجاد راه‌کارهای برای رفع معضلات اجتماعی هستند اما ممکن است به دنبال کسب سود هم باشند. در تعبیر دوم ما با مؤسسات و فعالیت‌های غیرانتفاعی همانند خیریه‌ها و NGO ها مواجه هستیم.

وی افزود: در تعبیر سوم که از نظر من تعبیر محکم‌تری هم است، ما به دنبال راه‌کارهای جدید و نوآورانه برای حل مسائل و معضلات اجتماعی هستیم و در تعبیر چهارم با فعالیت‌ها و سازمان‌های مواجه می‌شویم که به دنبال تغییر رفتارهای اجتماعی ما هستند همانند سایت‌های خرید اینترنتی.

حمیدی مطلق در ادامه تصریح کرد: به‌طورکلی دو دیدگاه در حوزه نوآوری اجتماعی مطرح است ۱٫ دیدگاه معضل محور که به دنبال رفع معضلات اجتماعی همچون فقر، گرسنگی، اعتیاد، درمان و … است و ۲٫ دیدگاه نیاز محور که به دنبال راه‌کارهای پیشگیرانه است همچون آموزش و اطلاعات و ارتباطات.

وی بیان داشت: فرایند نوآوری اجتماعی به دلیل لزوم استمرار و آزمون‌وخطا بودن دارای فرایندی زمان‌بر است و غالباً ما در خیریه‌ها و فعالیت‌های این‌چنینی در مرحله اول متوقف می‌شویم و به دنبال اصلاح و یا بهبود فرایند نیستیم.

این پژوهشگر حوزه نوآوری مسائل اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی چندین نوآوری اجتماعی موفق در سطح دنیا و ایران پرداخت که ازجمله آن‌ها می‌توان به پروژه مادر به مادر (طرح آموزش مادران مبتلابه ایدز برای تولد فرزند سالم)، موسسه محک (تغییر مفهوم خیر بودن از انسان‌های پولدار به همه مردم با حتی هزار تومان)، حلقه‌های مذهبی (طرح گفتگو بین طرفداران ادیان مختلف)، بانک گرامین (بانکی برای وام دادن به فقرا)، بیمارستان آراویند (بیمارستانی تخصصی برای درمان آب‌مروارید چشم در هند)، تعاونی نوید نور (تعاونی برای اشتغال بیماران هموفیلی) و … اشاره کرد.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir