آخرين بروزرساني

برای درک حکمت‌های الهی بهترین راه تبعیت است

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، نخستین جلسه شورای مدیران بنیاد آلاء در سال جدید با حضور معاونان و مدیران ارشد بنیاد و مدیران مراکز تابعه به‌منظور بررسی اهداف و برنامه‌های بنیاد و مراکز تابعه در سال جدید، تشریح ابعاد تعالی درون‌زا، بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های مدیران مراکز تابعه در طی ۶ ساعت برگزار شد.

در این جلسه حجت‌الاسلام عصاری، مدیر مدرسه عالی خاتم الوصیاء بابیان این‌که آرمان همه ما رسیدن به رسیدن به لقاءالله است و برای رسیدن به این آرمان مسیر سختی در پیش داریم، اما مشکل اساسی این است که دنیا با حساب‌وکتاب ما خیلی منطقی نیست و حکمت‌های الهی بسیار خارج از فهم ما هستند. نه اگر کسی رفاه داشته باشد نشان‌دهنده رضایت و دوستی خداوند با اوست نه اگر کسی فقیر باشد نشان‌دهنده قهر و روی برگرداندن خداوند از اوست.

عصاری در ادامه به چندین مثال مشابه همچون سلامتی و بیمار بودن فرد، سختی و یا راحتی هنگام مرگ اشاره کرد و افزود: حکمت‌های الهی بسیار هستند و عقل ما در حد توان خود می‌تواند مباحث و اتفاقات اطراف را درک کند و از درک حکمت الهی عاجز است.

وی به حدیثی از امام صادق علیه‌السلام که می‌فرمایند: «لا طریق للأکیاس من المؤمنین أسلم من الاقتدا»: هیچ راهی برای زیرکان مؤمن سالم‌تر از اقتدا نیست اشاره و تصریح کرد: در این حدیث چند واژه اساسی وجود دارد، نکته اول “کَیِس” به معنی زیرک یعنی اگر مؤمن زیرک باشد این حکم بر او صادق است، نکته دوم این‌که “أسلم” به معنی سالم‌تر معلوم است مکان مکانی پرخطر است مکانی که باید گریز داشت و زیرک بود و واژه سوم “اقتدا” یعنی تبعیت کردن.

مدیر مدرسه عالی خاتم الوصیاء افزود: حضرت در ادامه می‌فرمایند: «لأنّه المنهج الأوضح و المقصد الأصح» زیرا راه روشن همین است. امام صادق علیه‌السلام در این حدیث بر این نکته تأکید می‌کنند ممکن است برخی از راه‌ها واضح باشد اما این راه واضح‌تر است.

وی با اشاره به این نکته که آنچه عقل ما درک می‌کند این است که راه پرخطری و سنگینی است اما چرا چنین چیزی برای مؤمنین قرار داده‌شده است؟ بیان داشت: گویا اصلاً حکمت الهی بر اقتدا و تبعیت مؤمنین قرار داده‌شده است.

عصاری افزود: امام صادق علیه‌السلام در ادامه می‌فرمایند: قال الله عزوجل لأعز خلقه محمد صلى الله علیه وآله: أولئک الذین هدیهم الله فبهدیهم اقتده. خداوند باری‌تعالی به عزیزترین خلق یعنی پیامبر اکرم حضرت صلی‌الله علیه واله فرمود: آن‌ها یعنی پیامبرانی که درآیات قبلی نام بردم کسانی هستند که خداوند آن‌ها را هدایت کرده پس به همان هدایت آن‌ها اقتدا کن.

وی تصریح کرد: امام صادق علیه‌السلام در این حدیث بر این نکته تأکید دارند که مسئله اقتدا مسئله‌ای نیست که تنها مربوط به شما باشد بلکه عزیزترین خلق و بالاترین خلق یعنی حضرت رسول اکرم صلی‌الله علیه واله نیز مأمور به اقتدا است.

مدیر مدرسه عالی خاتم الوصیاء در ادامه به روایات و آیات مشابهی درزمینهٔ اقتدا مؤمنین به حکمت‌های الهی اشاره کرد و بیان داشت: همه یک صحبت داریم و آن این است که می‌خواهیم درراه خدا باشیم برای تحقق این آرمان باید همه هم‌قسم شویم که مسیرمان را گم نکنیم در این مسیر شبهات فوق‌العاده زیاد است و در عصر غیبت امام زمان عج هستیم پس باید آن بی‌سرپرستی ظاهری را با اقتدا جبران کنیم.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir