آخرين بروزرساني

در نخستین پیش نشست همایش بین‌المللی گردشگری و معنویت در جامعه المرتضی (ع) مطرح شد؛ ضرورت احیاء معنویت در گردشگری

دکتر ایمانی خوشخو؛ رئیس کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت در این نشست بابیان این‌که سومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت در اواخر مهرماه در قم برگزار خواهد شد، اظهار کرد: این تغییر مکان همایش بین‌المللی گردشگری و معنویت به دلیل استقبال فعالین حوزه گردشگری معنوی در قم و همکاری نهادهای اداری این شهر بوده است.

همچنین دکتر ایمانی طی حکمی دکتر پیمان؛ رئیس مجمع جهانی شیعه شناسی را به سمت رئیس ستاد اجرایی برگزاری این کنفرانس بین‌المللی در قم منصوب کردند.

ضرورت برنامه‌ریزی و مدیرت صحیح در عرصه گردشگری

بر اساس این گزارش، دکتر آیت پیمان دبیر علمی این پیش نشست در این جلسه با اشاره به‌ضرورت برنامه‌ریزی و مدیرت صحیح در عرصه گردشگری گفت: اگر این موضوع سامان پیدا کند اثر آن را می‌توان در شکوفایی تبلیغ و ترویج مکتب اهل‌بیت (ع) و ارائه چهره حقیقی جامعه شیعی مشاهده کرد.

وی افزود: ما از اهداف کنگره گردشگری و معنویت استقبال کرده‌ایم و در همین راستا قبل از برگزاری همایش اصلی قصد داریم ۶ پیش نشست را با حضور اساتید برجسته برگزار کنیم تا همایش اصلی با بنیه‌های علمی وزین برپا شود.

پیمان خاطرنشان کرد: امیدواریم که مراکز حوزوی، علمی و فرهنگی در قم با ارائه نقطه نظرات و مقالات علمی بتوانند در این عرصه نقش مهمی را ایفا کنند.

تاریخچه سیر گردشگری از مادی به معنوی

همچنین خانم مهدیه شهرابی فراهانی؛ دبیر کمیته علمی کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت نیز در این پیش نشست با اشاره به تاریخچه موضوع گردشگری اظهار داشت: با توسعه صنایع مختلف بعد از جنگ جهانی دوم در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی که گردشگری به‌عنوان یک صنعت مطرح شد، کشورهای توسعه‌یافته از آن به‌عنوان یک منبع و ابزاری برای توسعه استفاده کردند و صرفاً به‌عنوان یک منبع اقتصادی مطرح بود.

وی با اشاره به اینکه کشورهای توسعه‌یافته بیشتر به جنبه‌های مادی گردشگری توجه می‌کنند، مطرح کرد: این کشورها به گردشگر به‌عنوان نیروی محرک چرخه اقتصادی می‌نگرند.

شهرابی فراهانی بابیان اینکه پس از گذشت مدتی سفرهای زیارتی نیز به‌عنوان سفرهای گردشگری مطرح شد و اتفاقاً از پررونق‌ترین سفرها در جهان معرفی شد، ابراز داشت: در این سفرها گرایش‌های بسیاری صورت گرفته است که سازمان‌های گردشگری آن‌ها را با تعجب مطرح می‌کنند.

دبیر کمیته علمی کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت ادامه داد: این موضوع سبب شد تا برخی محققان و پژوهشگران با مشاهده علاقه ادیان مختلف برای بازدید از مکان‌های مذهبی ادیان دیگر بحث گردشگری معنوی را مطرح کنند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه گزارشی برگزاری کنفرانس اول و دوم گردشگری و معنویت پرداخت.

قاطبه توریست‌هایی که با آن‌ها مواجه هستیم در برابر دین و خداوند موضع ندارند

حجت‌الاسلام میرفندرسکی نیز در این نشست علمی بابیان اینکه قاطبه توریست‌هایی که با آن‌ها مواجه هستیم در برابر دین و خداوند موضع ندارند، گفت: سؤال‌هایی که اکثر توریست‌ها می‌پرسند راجع به مباحث بحران هویت و انسان‌شناختی است و به‌آسانی از این زمینه می‌توان آن‌ها را وارد موضوع خداشناسی کرد.

فعال عرصه گردشگری و معنویت افزود: فضاهای معنوی سبب می‌شود که حتی آتئیست‌ها نیز در برابر مسلمانان و متدینان احساس پوچی کنند و به دین گرایش پیدا کنند.

وی برخی از فعالیت‌های جامعه المرتضی (ع) را طی یک دهه فعالیت در عرصه گردشگری و معنویت این‌گونه توصیف کرد: تولید محتوا برای توریست‌ها، تربیت و تعلیم کارشناسان پاسخگویی به سؤالات توریست‌ها به زبان‌های مختلف و برگزاری تورهای علمی و مذهبی برای توریست‌ها از فعالیت‌هایی است که از سوی این مجموعه در زمینه گردشگری انجام شده است.

ماهیت گردشگری

همچنین حجت‌الاسلام زادهوش در این همایش با اشاره به اینکه واژه گردشگری در زمان ما غالباً برابر با تفنن، تنوع، تغییر آب‌وهوا، گذراندن هرچه بهتر مرخصی‌ها و دیدن عجایب و زیبایی‌ها است، گفت: این موضوع مرهون فناوری‌هایی است که توانسته است از مشقت سفر بکاهد؛ گرچه نفس سفر همواره مشکلات و ناهمواری‌های بی‌شماری به همراه دارد و به قول حدیث شریف «السفر قطعه من العذاب».

رئیس جامعه المرتضی افزود: از چند دهه اخیر که به عقب بازگردیم رنج‌های طاقت‌فرسای سفر از ناامنی و بیماری و بی‌پولی گرفته تا طول زمان لازم برای یک جابه‌جایی هیچ‌کس را به هوس نمی‌انداخت تا بخواهد صرفاً فقط برای تفرج و شرکت در یک مراسم جشن و یا دیدن یک اثر معماری خود را به آب‌وآتش سفرهای چندماهه و گاه چندساله بیافتند.

وی خاطرنشان کرد: پس این‌همه سفرنامه‌ها و آثار مکتوب و غیر مکتوب که تنها بخش کمی از شواهد بجای مانده از سفرهای قدیم به شمار می‌آیند و ستاره‌های مهمی در آن می‌درخشند حکایت از انگیزه‌هایی فراتر از چشم و هم‌چشمی و اهدافی بلندتر از زنگ تفریح دارد.

اصل انگیزاننده سفر و گردش، روح است

ایمانی خوشخو نیز در ادامه بابیان اینکه باید در مقابله با آسیب‌ها فعالانه عمل کرد، عنوان داشت: به‌عنوان‌مثال بسیاری از گروه‌های ارکست و موسیقی را می‌توان با اندکی تغییر در مضامینشان به‌عنوان گروه‌های موسیقی ارزشی معرفی کرد، اما متأسفانه این موارد از دیدگاه مسئولان مغفول می‌ماند و با رویکردهای منفعلانه آسیب‌ها را چند برابر می‌کنند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های گردشگری در جهان اظهار داشت: معنویت در گردشگری را باید احیا کرد، زیرا محور گردشگری انسان است و انسان نیز از دو بعد روحانی و جسمانی تشکیل‌شده است؛ متأسفانه در گردشگری تنها به بعد جسمانی توجه شده و از بعد روحانی غفلت ورزیده شده است.

وی با اشاره به اینکه اصل انگیزاننده سفر و گردش، روح است، بیان کرد: انسان در پاسخ به نیازهای روحی خودش محل زندگی خود را برای چند روز ترک می‌گوید و در گردش خواه یا نا خواه وارد فضاهای مختلف که می‌شود نوعی معنویت‌گرایی را در خود احساس می‌کند که اگر ما از این فرصت استفاده کنیم می‌توانیم او را وارد عرصه معنویت و دین کنیم.

لازمه رشد و کمال انسان روشن شدن چشم باطن بین است

حجت‌الاسلام ایمانی خوش‌خو نیز در بخش دیگری از این جلسه اضافه کرد: اگر معنویت در گردشگری به یک رویکرد تبدیل شود، بی‌تردید گردشگر در هر جا حاضر شود تجربه معنوی خواهد داشت؛ این کار در جهت پایدار کردن صنعت توریسم نیز اثرگذاری بسزایی دارد.

این فعال عرصه معنویت در گردشگری خاطرنشان کرد: برای نهادینه‌سازی معنویت در گردشگری باید به دنبال مفاهیم مشترک بگردیم و بر اساس آن کدهای جهانی را تنظیم کنیم.

وی لازمه رشد و کمال انسان را از دیدگاه اسلام و سایر ادیان و مذاهب روشن شدن چشم باطن بین دانست و ابراز کرد: ما باید سعی کنیم تا در حقیقت گردشگران با چشمی ورای چشم ظاهربین به حقایق هستی بنگرند و پا به عرصه عالم معنا بگذارند.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir