آخرين بروزرساني

از «خواهر خورشید» تا «گوهر نهفته»؛ بررسی تاریخی و نسب‌شناسی محله ارزنان اصفهان و امامزاده زینب صغری (علیها السلام) در تازه‌های نشر استان

به گزارش روابط عمومی آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام)، به همت مدیریت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) دو کتاب «خواهر خورشید» و «گوهر نهفته» با موضوعات نسب‌شناسی حضرت و بررسی تاریخچه محله ارزنان و بقعه حضرت به تازگی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

بر اساس این گزارش کتاب «خواهر خورشید» تألیف علامه فقید سید مصلح الدین مهدوی و تصحیح و تکمیل حجت‌الاسلام سید احمد سجادی به بیان تاریخچه محله ارزُنان و مقبره علیا جناب زینب خاتون (علیهاالسلام) معروف به زینبیه دختر گرامی حضرت موسی بن جعفر (علیهم السلام) می پردازد.
در بخشی از این کتاب آورده شده است:
روستای ارزنان در شمال شرقی اصفهان، پیشینه ای کهن حتی پیش از اسلام دارد که الآن به شهر اصفهان ملحق شده است. امروزه این خطّه به سبب وجود حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) به زینبیه شهرت یافته است.
ثقه الاسلام حاج شیخ عباس قمی (صاحب کتاب مفاتیح الجنان) به استناد کتاب المجدی فی انساب الطالبییین اثر شیخ عباس عَمری از علمای شیعی قرن پنجم هجری قمری و تحقیقاتی که انجام می دهد، به این قطعیت می رسد که حضرت زینب (علیهاالسلام) مدفون در ارزنان یکی از دختران بلافصل امام موسی الکاظم (علیه السلام) و خواهر امام رضا (علیه السلام) است.
با تأیید حاج شیخ عباس قمی، علمای بزرگ اصفهان و مردم شریف و مدتین اصفهان به مضجع شریف حضرتش، پس از قرن ها گمنامی توجه کرده و ایشان را تکریم می کنند.
کتاب «خواهر خورشید» در هشت فصل و ۱۲۸ صفحه و قطع رقعی روانه بازار چاپ شده است.
همچنین کتاب «گوهر نهفته» تألیف عالم محقق، فاضل کامل مدقّق حجت الاسلام آقا میرزا محمدعلی معلم حبیب ابادی با موضوع نسب شناسی حضرت زینب بنت موسی‌بن‌جعفر (علیهم السلام) منتشر شده است.
مرحوم معلم حبیب‌آبادی این اثر را در ربیع‌ الثانی سال ۱۳۵۲ مصادف با مرداد ۱۳۱۲ هجری شمسی، بنا به دستور «آیت‌الله شیخ‌ محمدحسین فشارکی اصفهانی» نوشته شده است.
کتاب «گوهر نهفته» از تألیفات زیبایی است که یک عالم و نسب‌شناس جلیل‌القدر دربارۀ امامزاده عظیم‌الشأن حضرت زینب بنت موسی‌بن‌جعفر (علیهم السلام) به رشته تحریر در آورده است و به‌جرأت می‌توان گفت این اثر در زمان خود و حتی هم‌اکنون از جهات گوناگون بی‌نظیر است.
این کتاب که نام اصلی آن «کشف الخبیه عن مقبره الزینبیه» است، در چهار فصل تعداد، اسامی و محل قبور امامزادگان و اولاد ائمۀ معصومین (علیهم السلام)، تعیین مزار اولاد حضرت امام‌ کاظم (علیه السلام)، سفارش به زیارت امام‌زادگان بر اساس روایات حضرات معصومین (علیهم السلام) و تاریخ ولادت و شهادت حضرات معصومین (علیهم السلام) در چهارده بند منتشر شده است.
گفتنی است مدیریت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام) این اثر گرانقدر را با هدف بهره‌برداری بیشتر علاقه‌مندان حرم مطهر با نام «گوهر نهفته» در ۱۲۴ صفحه و قطع رقعی تجدید چاپ کرده است.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir