آخرين بروزرساني

مؤسسات خیریه تسهیلگر فعالیت‌های دولت‌ها در امور رفاه اجتماعی هستند

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، بیست و ششمین نشست خیر ماندگار با عنوان «جایگاه مؤسسات خیریه در مناسبات اجتماعی در بریتانیا» با حضور استاد مجید تفرشی؛ تاریخ‌نگار و پژوهشگر مسائل معاصر اروپا در بنیاد خیریه راهبری آلاء برگزار شد.

مجید تفرشی در این نشست با اشاره به دغدغه اصلی خیریه‌ها در جامعه امروزی و در مواجهه با مردم غلبه حاشیه بر متن است و این مسئله جزء یکی از مسائل اصلی است که یا پاسخ‌های برای آن وجود دارد و یا وجود ندارد.

وی افزود: بحث اصلی ما گذار از مرحله فردی امور خیر و عام‌المنفعه به یک مرحله امر خیر سازمانی، حرفه‌ای و امروزی با عنوان مؤسسات خیریه و یا دیگر عناوینی که برای مؤسسات فعال در حوزه‌های عام‌المنفعه، غیردولتی و غیرانتفاعی به کار می‌رود.

این تاریخ‌نگار و پژوهشگر مسائل معاصر اروپا در ادامه با اشاره تحولات و رویکردهای جدید دنیای مدرن بیان داشت: این  تحولات و رویکردهای جدید خودبه‌خود نیازمند مدیریت، نظارت، ارزیابی، ساختار سازی و فرایندهای مدرن خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیچیدگی صحبت و سخن گفتن از مسائل کشورهای اروپایی در ایران و وجود دیدگاه‌های مختلف برای پذیرش و رد این مسائل افزود: این موضوع موجب شده تا ارائه یک تصویر نقادانه و صحیح از مسائل ارائه کرد.

تفرشی نخستین موضوع قابل‌طرح در موضوع سخنرانی را تشابهات و تفاوت‌های کارکردهای مؤسسات خیریه و مراکز عام‌المنفعه عنوان کرد و بیان داشت: در دنیای امروز با یک دسته از مؤسسات غیرانتفاعی مواجه هستیم که لزوماً فعالیت خیریه ندارند اما همپوشانی با کارکردهای مؤسسات خیریه دارند که اصلی‌ترین آن عدم تمرکز این مراکز برای کسب درآمد است.

وی در ادامه به تشکیل مؤسسات خیریه توسط بنگاه‌های اقتصادی و یا باشگاه‌های ورزشی اشاره کرد و تصریح کرد: این موضوع از دو جنبه قابل‌بررسی است نخست این‌که این موسسه با بهره‌مندی از منابعی غیر از منابع سهام‌داران به فعالیت‌های خیریه می‌پردازد که این رویکرد مثبت است و دومین جنبه قابل‌بحث رویکرد منفی این مسئله است به این نحوه که این موسسه برای سوءاستفاده مالی، فرار مالیاتی و فعالیت‌های مالی غیرقانونی شکل‌گرفته است و این دو رویکرد در تمام دنیا وجود دارد و مختص یک کشور خاص نیست.

وی در ادامه بیان اساس کار مؤسسات خیریه پرداختن به امور خیر به شکلی فراتر و مدرن‌تر از کار خیر سنتی است، در واقع شما یک فعالیت را با رویکرد نهادینه کردن، درازمدت، ساختارمند کردن و نگاهی راهبردی دنبال می‌کنید.

تفرشی بیان داشت: وقتی ما کار خیر را از فرد به سازمان و تشکیلات منتقل می‌کنیم در درجه اول بحث مدیریت به وجود می‌آید، و در ادامه راهبردی بودن فعالیت، نظام‌مندسازی، ایجاد ساختار و ساماندهی فعالیت.

این استاد تاریخ در ادامه در دنیای امروز برای دیدگاه‌های مختلف امر خیر همچون افرادی که می‌خواهند تشکیلاتی و سازمانی عمل کنند و یا این‌که قصد ایجاد تشکیلاتی را ندارند اما می‌خواهند در هزینه کرد پول خود شریک و ناظر باشند و یا این‌که صرفاً می‌خواهند کمک کنند و شریک خاموش باشند ساختار و سازوکار متفاوتی ایجادشده است.

وی افزود: در بریتانیا ازنظر تاریخی با ۵ مقطع تاریخی در حوزه مؤسسات خیریه به مفهوم مدرن مواجه بوده‌ایم که اولین مقطع تاریخی مربوط به ۱۵۰۰ میلادی تا ۱۸۰۰ میلادی است که در این مقطع مؤسسات خیریه به‌صورت محلی و شخصی فعال می‌شوند.

وی تصریح کرد: مقطع دوم تاریخی در مؤسسات خیریه در بریتانیا از ۱۸۰۰ تا ۱۹۱۴ آغاز جنگ جهانی اول شکل می‌گیرد که در این مقطع ما خیریه‌های جدید را پرتو شکل‌گیری دوران امپراتوری نوین مشاهده می‌کنیم.در سومین مقطع تاریخی از ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۵ پایان جنگ جهانی دوم امر خیر در این کشور تحت تأثیر نیازهای دولت شکل‌گیری و ساماندهی می‌شود.

تفرشی در ادامه به چهارمین مقطع تاریخی خیریه در بریتانیا اشاره کرد و بیان داشت: پس از جنگ جهانی دوم با شکل‌گیری رویکرد دولت رفاه در بریتانیا نگاه دولت‌ها به خیریه‌ها از امر مطلوب به امر ضروری و ضرورت جامعه امروزی تغیر شکل پیدا می‌کند و دولت به این نتیجه می‌رسد که بدون حضور خیریه‌ها نمی‌تواند موفق عمل کند و این رویکرد در کل جامعه شکل می‌گیرد که بخشی از وظایف دولت بر عهده خیریه‌ها است و این رویکرد تا ۱۹۷۸ ادامه دارد.

وی ادامه داد: دوره تاریخی پنجم در حوزه مؤسسات خیریه در بریتانیا با به قدرت رسیدن مارگارت تاچر (بانوی آهنین) و تلاش او برای ایجاد دولت مقتدر و خودکامه و کاستن و بر هم زدن و تضعیف کردن و نابود کردن نهادهای اجتماعی غیردولتی بود که این تلاش مؤسسات خیریه را نیز در برگرفت.

وی افزود: اما این هجوم به دلیل مسائل سیاسی، فرهنگی و اعتقادات مردمی دوام نیاورد و دولت‌های بریتانیا نتوانستند خود را به‌طور کامل جایگزین مؤسسات خیریه مطرح کنند.

 

تفرشی در ادامه با طرح این سؤال که چرا دولت‌ها به مؤسسات خیریه نیاز دارند، اظهار داشت: نخستین دلیل این است که خیلی از فعالیت‌های که مؤسسات خیریه در حال انجام آن هستند از حیطه وظایف و مسئولیت‌های دولت‌ها خارج است. دوم این است که در دمکرات‌ترین کشورهای دنیا هم مردم بیشتر به مؤسسات خیریه اعتماد دارند تا دولت‌ها، سوم این‌که مؤسسات خیریه به‌صورت روان و با بروکراسی کمتری مسائل را جلو می‌برند و از طرف دیگر مؤسسات خیریه نیازمند تعامل با دولت‌ها نیز هستند.

وی افزود: امروز نه‌تنها دولت‌ها و مؤسسات خیریه خود را متقابل یکدیگر نمی‌بینند بلکه تلاش می‌کنند با تعامل بیشتری با یکدیگری فعالیت کنند.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir