آخرين بروزرساني

حجت‌الاسلام محمدی: تفکر تمایز بین امور خیریه و وقف اشتباه و باید اصلاح شود / سازمان‌ها و ارکان فعال در حوزه خیر باید با یک‌دیگر هماهنگ شوند

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، حجت الاسلام علی محمدی؛ نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و رئیس این سازمان در جلسه شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی خیرماندگار که در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد؛ اظهار داشت: بعد از انقلاب امور خیر در کشور از رشد و تکثیر خوبی برخوردار شد و ما شاهد کارهای خوبی در این حوزه هستیم یک نکته اصلی که به نظر می رسد در این حوزه باید پاسخ داده شود رابطه بین وقف و امور خیریه است. آیا این دو رابطه‌ای با ید‌دیگر دارند، مکمل یک‌دیکرند، نفی کننده یک‌دیگرند، مقابل یک‌دیگر هستند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه با اشاره به این نکته که در اذهان عمومی به خصوص متولیان امر این موضوع این گونه شکل گرفته است که امور خیر یک چیز است و وقف چیزی دیگر است، تصریح کرد: تفکر تمایز بین امور خیر و موقوفات چه در بین عموم مردم و چه متولیان این حوزه وجود دارد و این موضوع غلط است و باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر این که وقف برای کارهای خیر است و آن کسی نیز که کار خیر انجام می‌دهد نیز دنبال امور خیر است، افزود: ما نتوانسته‌ایم وقف و امور خیر را در کنار یک دیگر قرار دهیم لذا باید برای این موضوع ریشه‌یابی شود، مشکل از تفکر مدیرتی است سلیقه است یا دستگاه‌های نظارتی است، باید به صورت جدی به دور از تعصب و توجه به تشکیلات سازمانی این موضوع را بررسی کنیم.

وی با اشاره فعالیت جمعی از سازمان‌ها و ارگان‌ها در عرصه امور خیر کشور ادامه داد: یکی از اصلی ترین اهداف این همایش باید این مسئله باشد که چگونه می‌توان همه سازمان‌ها و ارکان فعال در حوزه خیر را با یک‌دیگر هماهنگ کرد و این سازمان‌ها از ظرفیت‌های یک‌دیگر برای بهبود وضعیت امر خیر در کشور استفاده کنند.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: به اعتقاد من ما دو نوع کار خیر داریم یکی کارهای خیر یک بار مصرف همانند درمان بیماران، رسیدگی به مشکلات نیازمندان گرفتار حوادث و بلایایی طبیعی و دیگری کارهای خیر دائمی همانند ایجاد یک بنگاه اشتغالزایی و یا ساخت یک بیمارستان است.

وی با انتقاد از افرادی که می‌گویند ما نیاز به صدقه نداریم، تصریح کرد: ما باید خیرین را بر اساس کارهای خیر یک بار مصرف و کارهای خیر دائمی راهنمایی و برای رفع نیازهای جامعه و مرتفع کردن معظلات اجتماعی فعالیت کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه به موضوع نظارت بر موسسات خیریه اشاره کرد و بیان داشت: باید یک نهاد مشخص با شرح وظایف و دستورالعمل های مشخص و بدور از هر گونه تبعیض و سوء ظن به حوزه نظارت بر حوزه امر خیر در کشور ورود پیدا کند.

وی شناسایی و اولویت بندی نیازهای جامعه را یکی دیگر از خلاء های حوزه خیر کشور عنوان کرد و بیان داشت: نیازهای و معضلات اجتماعی کشور در جلسات مرتبط شناسایی شده‌اند و باید برای اولویت بندی و تشویق خیرین برای ورود به این حوزه‌ها و رفع ریشه این موارد برنامه‌ریزی کرد.

محمدی تصریح کرد: امروز بحث اشتغال و بی کاری منشاء و ریشه بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی است و باید در این حوزه سیاستگذاری و کارهای اجرایی مناسبی را برنامه‌ریزی و اجرایی کنیم و از ظرفیت خیرین برای رفع این حوزه کمک بگیریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رابطه نهادهای علمی، دانشگاهی و دانشی با حوزه امر خیر اشاره کرد و بیان داشت: امروز هنوز دغدغه پرداختن علمی به حوزه امر خیر و همچنین بهره‌مندی مراکز علمی از ظرفیت خیرین برای تامین بودجه‌های خود به وجود نیامده است، در صورتی که بعضا بیش از نیمی از بودجه مراکز علمی برتر دنیا از طریق وقف و امور خیریه تامین می‌شود و یا ما شاهد رشته‌های تحصیلات تکمیلی در حوزه امور خیریه در این مراکز علمی هستیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در بخش دیگری از سخنان خود بر موضوع شفافیت مدیریتی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و مالی امور خیر تاکید کرد و بیان داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه امور خیر شفافیت مدیریتی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و مالی امور خیر است، در دنیا این موضوع پذیرفته شده است و ما نیز باید در این مسیر گام برداریم.

وی عدم توجه به ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور را یکی دیگر از مسائل مطرح در این حوزه عنوان کرد و بیان داشت: بسیاری از ایرانیان خارج از کشور با قوانین ابتدایی وقف همچون امکان داشتن تولیت موقوفه توسط فرد خیر و وارثان ایشان اطلاع ندارند و از طرفی ما نیز برای اطلاع‌رسانی و آگاه سازی ایشان از ظرفیت‌های این حوزه نیز تلاش کافی را نداشته‌ایم.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir