آخرين بروزرساني

واعظ مهدوی: چرا هزینه های خیریه در ایران ناکارامد است؟

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، در دومین روز «همایش ملی خیر ماندگار» دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان به بیان علل ناکارآمدی هزینه های صورت گرفته درایران در بخش حیریه به نظر کارآمد نیست؟

واعظ مهدوی درابتدا شعار همایش مبنی بر «هر ایرانی یک نیکوکار» را ستود و آن را امری بسیار مهم دانست و آرزو تحقق روزی را نمود تا در جامعه ایران اشخاص فقط به فکر خود نبوده و دغدغه دیگران را نیز داشته باشند. این فعال با سابقه حوزه خیریه چنین تلاش را در دنیای پیشرفته با سابقه دانست در حدی که در مصاحبه های استخدامی نیز مسئله انجام فعالیت های داوطلبانه و نیکوکاری بخشی مهمی از مسائل مورد سنجش هست.

وی در ادامه اضافه کرد: رضایت پایدار در مغز انسان بیشتر از همه بر پایه نیکوکاری به دیگران قرار دارد. به بیان دیگر نیکوکاری بیش از آنکه برای دیگران مفید باشد، برای خود فرد نیکوکار مثمر ثمر خواهد بود. به همین دلیل می توان نیکوکاری را بخشی از وجود انسان ها دانست و افرادی که از این امر غافل هستند از حس رضایت پایدار فاصله دارند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان در بخش دیگر از سخنان خود نظام رفاه اجتماعی را یکی از بزرگترین دستاورد های انقلاب اسلامی دانست که به تضمین آینده فقرا می پردازد. وی توضیح داد در لایحه بودجه تقدیمی دولت برای سال ۱۳۹۸ در مجموع ۲۸۰ هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف مربوط به نظام رفاه اجتماعی تعلق گرفته است. در حالی که باید توجه داشت این رقم شامل بودجه رفاهی که توسر نهادها و ارگان هایی چون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بانک ها، صدا و سیما و همچنین خیریه های فعال در سطح جامعه نمی شود. همین امر ضرورت تدوین حساب های ملی خیریه را روشن می سازد. این رقم از ارقام هزینه شده در نظام رفاه اجتماعی بسیار کشورهای توسعه یافته جهان بیشتر است، اما با این حال به نظر می رسد این هزینه کارآمد نبوده و نتایج مورد انتظار را در جامعه خود مشاهده نمی کنیم؟

واعظ مهدوی افزود: علت این مسئله را می توان در دو مسئله یافت. مجموعه فعالیت های خیرین با یکدیگر هماهنگ نیست و شاهد هم افزایی در این حوزه نیستیم. از دیگر سو مجموعه این فعالیت ها الزاما بهترین و بهینه ترین اقدامی که می توان انجام داد نبوده اند.

دکتر واعظ مهدوی راهکار کاهش این مشکل را ایجاد شبکه هایی میان فعالین حوزه خیریه دانست که طی آن امکانی برای انتقال و تبادل تجربیات فراهم گردد. همچنین تلاش گردد تا مبحث مسئولیت اجتماعی شرکت ها نهادینه گردد.

این فعال با سابقه حوزه خیریه در پایان تاکید کرد اگر نیکوکاری و امر خیریه به معنای به فکر دیگران بودن است، ما در جامعه خود نیاز داریم تا حیطه دیگرانی که می خواهیم به فکر آن ها باشیم را گسترده تر کنیم و از محدوده اطرافیان، همشهریان و افرادی که مستقیما با آنها مرتبط هستیم فراتر رویم.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir