آخرين بروزرساني

معاون سازمان نوسازی مدارس کشور: باید کار خیر و نیکوکاری را در سطح جامعه در عموم مردم توسعه و ترویج دهیم

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، علی ملانوری؛ قائم مقام مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء در حوزه خیرماندگار در آیین تفاهمنامه همکاری بنیاد آلاء و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به روند شکل گیری طرح خیرماندگار در بنیاد آلاء اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ ایده ای در بنیاد آلاء مطرح شد که مجموعه فعالیت‌های که در عرصه وقف و امور خیریه در کشور صورت می‌گیرد اقدامات خوبی است اما با توجه به حجم فعالیت‌ها ما شاهد نتایج مطلوب و قابل قبول نیستیم.

ملانوری افزود: به همین منظور بنیاد آلاء با تشکیل یک اتاق فکر با حضور اساتید مطرح و فعالان این حوزه یک آسیب‌شناسی در حوزه امور خیر و وقف انجام داد که نتایج آن در قالب طرح خیرماندگار  تعریف شد که در چهار بعد اصلی ۱٫ تولید دانش امر خیر، ۲٫ تربیت نیروی انسانی متخصص برای خیریه‌ها، ۳٫ اصلاح الگوهای مدیریتی خیریه ها و ۴٫ توسعه فرهنگی و ترویج امر خیر و این که امر خیر مختص ثروتمندان نیست و همه آحاد جامعه می توانند خیر باشند.

وی در ادامه تولید دانش امر خیر را مهمترین رکن طرح خیرماندگار عنوان کرد و بیان داشت: امروز در کشورهای پیشرفته دانش امر خیر به عنوان یک رشته مستقل مورد توجه جدی قرار گرفته است و تحصیلات تکمیلی تا سطح دکتری برای آن تعریف شده است، مراکز پژوهشی متعددی برای پژوهش در این عرصه شکل گرفته و به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه کشورها در حوزه مسائل اجتماعی شناخته شده است.

قائم مقام مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء در حوزه خیرماندگار با تاکید بر این که ما در بنیاد آلاء معتقدیم هر ایرانی می‌تواند یک نیکوکار باشد و امر خیر و نیکوکاری مختص ثروتمندان نیست، بیان داشت: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه خیر کشور عدم به روزرسانی و اصلاح روش‌های امر خیر و نیکوکاری است.

وی در ادامه با طرح این سوال که چگونه است در گذشته اثرات کار خیریان و نیکوکاران نه تنها جواب‌گوی نیاز جامعه آنها بوده است بلکه برای زمان‌های بعد از آنها نیز اثرات آنها پایدار است اما امروزه علی‌رغم صرف هزینه‌های کلان توسط خیرین و نیکوکاران بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی همچنان پا برجاست؟

ملانوری ضرورت اصلاح الگوهای مدیریتی را در حوزه خیر و نیکوکاری امری اجتناب ناپذیر عنوان کرد و بر واکاوی تجارب گذشتگان و متناسب‌سازی فعالیت‌های خیر با نیازهای امروزی تاکید کرد.

همچنین در این نشست محمد جمالزاده؛ معاون توسعه مدیریت، پشتیبانی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با اشاره به اهمیت کار خیّر و نیکوکاری گفت: منابع دولتی محدود است و اگر کمک‌های ارزشمند خیّرین نباشد در تأمین منابع برای فضاهای آموزشی با مشکل روبرو خواهیم بود.

دکتر جمالزاده متکی بودن نظام آموزشی کشور به دولت را به عنوان یکی از چالش‌های اصلی در کشور عنوان کرد و بیان داشت: امروزه سهم مهمی از منابع بزرگترین دانشگاه‌های دنیا از طریق موقوفات و کمک‌های مردمی تامین می‌شود و ما در کشور کمتر به این موضوع توجه کرده‌ایم.

وی به شاخص مسولیت اجتماعی به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها در سطح دنیا اشاره کرد و بیان داشت: هر چند حضور خیرین و نیکوکاران در عرصه‌های خیر و نیکوکاری چشمگیر است اما ما باید کار خیر و نیکوکاری را در سطح جامعه در عموم مردم توسعه و ترویج دهیم.

توسعه و افزایش کارآرایی مجامع خیرین مدرسه‌ساز در سطح استان‌ها، آموزش روش‌های جذب خیرین، برنامه‌ریزی برای برگزاری جشنواره ۲۱ خیرین مدرسه‌ساز و ایجاد انگیزه و ارتباط با خیرین از دیگر نکاتی بود که جمالزاده در این نشست بر آن تاکید کرد.

همچنین داوود نیکی؛ مدیر مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء در این نشست ضمن تشریح فعالیت‌ها و خدمات مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء در حوزه طب حمایتی تسکینی ویژه بیماران مبتلا به سرطان، اظهار داشت: این مرکز از بدو فعالیت در سال ۱۳۸۸ تا کنون به بیش از ۱۶ هزار بیمار مبتلا به سرطان بیش از یک‌صد هزار خدمت ارائه کرده است.

نیکی در ادامه با تاکید بر این که مدل خدمتی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء یک مدل بومی شده و ممتاز برای ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان و خانواده ایشان در کشور است، بیان داشت: ما در مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء با ارائه خدمات به صورت رایگان همچون اعزام تیم پزشکی، پرستاری، تجهیزات پزشکی، مشاوره روان‌شناسی، مشاوره تغذیه و … به بیماران و خانواده ایشان خدمت می‌کنیم.

وی ضمن آمادگی این مرکز برای انتقال تجربیات و خدمات و آموزش‌های اصولی برای راه‌اندازی مراکز مشابه توسط خیرین در سطح کشور بیان داشت: ارائه خدمات این مرکز برای تمامی بیماران مبتلا به سرطان همراه با برگه پاتالوژی امکان پذیر است.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

عبارت امنیتی *

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir