آخرين بروزرساني دوشنبه 15 آوریل 2019

سی و دومین نشست خیرماندگار با موضوع «اهمیّت نوآوری در امر خیر و نحوه مدیریت آن» برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، سی و دومین نشست خیرماندگار به همت بنیاد آلاء و مشارکت موسسه ویکی نیکی با حضور «شوان صدرقاضی»، پژوهشگر مرکز تحقیقات نوآوری و فناوری دانشگاه سازمان ملل (UNU-MERIT)  برگزار می‌شود.

در نشست سی‌ و دوم که در تاریخ دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ۹۸ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار خواهد شد به موضوع «اهمیّت نوآوری در امر خیر و نحوه مدیریت آن» پرداخته می‌شود.

حضور علاقه‌مندان و فعالان حوزه نیکوکاری در این نشست که در محل بنیاد خیریه راهبری آلاء به نشانی  تهران، بزرگراه جلال آل‌احمد به سمت غرب، بعد از پل نصر (گیشا)، پلاک ۱۳۹، در بنیاد خیریه آلاء برگزار می‌شود، آزاد و رایگان است.

بنا بر این گزارش در نشست‌هایی که بنیاد خیریه آلاء و موسسه ویکی‌نیکی به صورت مشترک، هر دوهفته یکبار برگزار می‌کنند، به موضوعات جدیدی که در حوزه نیکوکاری کمتر به آن توجه شده، پرداخته می‌شود.

توضیح دکتر «شوان صدرقاضی» درباره موضوع مورد بحث در نشست

همانطور که جامعه مدام در حال تغییر است، ماهیت مشکلات اجتماعی نیز تغییر می‌کند. مثلا «فقر» همیشه مسئله پیچیده‌ای بوده ولی ماهیت و مکانیسم اثر فقر نسبت به آنچه صد سال پیش فقز تلقی می‌شده، تغییرات زیادی کرده است.

اگر ما با همان دید صدسال قبل بخواهیم برای کاهش فقر قدم برداریم، احتمال اینکه خیری ماندگار به جامعه هدف برسد، بسیار کم است. بنابراین پژوهش و به تبع آن نوآوری در امور خیر، امری ضروری است.

بدون داشتن شناختی جامع از معضلات اجتماعی و تدبیر کارشناسی شده برای یافتن راه‌های افزایش اقدامات نوآورانه، حل مشکلات اجتماعی صرفا یک نیت خیر خواهد بود و بس.

گرچه بطور سنتی حل مسائل اجتماعی بر دوش نهادهای دولتی است ولی در بیشتر کشورهای دنیا، ارگان‌های دولتی خوش‌نامی چندانی برای نوآوری ندارند، به خصوص وقتی‌که پای حل مسئله معضلات اجتماعی در میان باشد.

در سال‌های اخیر و با حضور پر رنگ‌تر نهادهای غیردولتی و کارآفرینان اجتماعی که با دید خلاقیت محور برای حل مسائل، تلاش می‌کنند، امید به نوآوری در حوزه‌های اجتماعی، بیشتر شده و کارهای خوبی در نقاط مختلف جهان به ثمر رسیده است.

مطالعه مثال‌های موفق نوآوری با محوریت امر خیر نشان می‌دهد که به ثمر رسیدن و ماندگاری اینگونه فعالیت‌ها و نیازمند سازوکارهای خاصی است. این سازوکارها باید علاوه بر یافتن راه‌حل نوآورانه، تلاشی مضاعف برای مدیریت نوآوری باشد.

دید خلاقانه و مدیریت محور، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در نظر می‌گیرد تا اطمینان حاصل کند که نوآوری منجر به اثربخشی اجتماعی خواهد شد.

مثلا اطمینان حاصل شود که مسئله اجتماعی و عوامل آن به درستی شناسایی شده‌اند، کدام راه‌حل‌ها واقعا به درد جامعه می‌خورند و یا جامعه هدف، آگاهی کافی درباره نوآوری که به آن معرفی می‌شود رادارد و…

ﺩﺭ ﻧﺸﺴﺖ ﭘﻴﺶ‌ﺭﻭ، ﺿﻤﻦ ﺑﺮﺭﺳﯽ مثال‌های ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻪ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﺭﻭﻳﮑﺮﺩﻫﺎی ﻧﻮﺁﻭﺭانه ﻣﺤﻮﺭ ﺑﺮﺍی ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺍﺛﺮﺑﺨﺸﯽ ﮐﺎﺭﻫﺎی ﺧﻴﺮ، ﻣﯽﭘﺮﺩﺍﺯﻳﻢ.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2019/04/13 | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir