آخرين بروزرساني سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸

با مشارکت مکسا، کنفرانس و سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی در اصفهان برگزار شد

به گزارش  روابط عمومی آلاء، با مشارکت مکسا کنفرانس و سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی، با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همچنین ۱۱ نفر از متخصصین حیطه روانپزشکی، روانشناسان، طب روان تنی و طب تسکینی دانشگاه فرایبورگ آلمان و بلژیک در تالار زیتون مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه، از روز یکشنبه ۱۶ تیرماه به مدت سه روز در اصفهان برگزار شد.

در این همایش که با همت مرکز تحقیقات روان‌تنی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با همکاری دانشگاه فرایبورگ آلمان و همچنین مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء (مکسا) برگزار شد، مباحث آموزشی همچون روانپزشکی سرطان، آگاه سازی متخصصین در حیطه مشکلات روانشناختی بیماران مبتلا به سرطان و آموزش افراد در حیطه روانشناسی سرطان برای کار بالینی و در ادامه فرایند، تدوین کوریکولوم آموزش برای تربیت روانشناسان سرطان طرح و مرود بررسی قرار گرفت.

حضور بیش از ۱۲۰ تن از پزشکان ایرانی و استادانی از دانشگاه‌های فرایبورگ آلمان و بروکسل بلژیک در اصفهان

دکتر محمدرضا شعربافچی؛ دبیر علمی کنفرانس و سمپوزیوم بین‌المللی سایکوانکولوژی و معاون فنی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء (مکسا) گفت: این کنفرانس با حضور بیش از ۱۵۰ تن از پزشکان ایرانی و استادانی از دانشگاه‌های فرایبورگ آلمان و بروکسل بلژیک در اصفهان برگزار شد.

شعربافچی افزود: این کنفرانس با محوریت روان‌شناسی سرطان انتخاب شده و حدود ۱۵ سخنرانی علمی با موضوعات سرطان و روان‌شناسی سرطان، مواجهه با مرگ، اطلاع رسانی سرطان به بیماران مبتلا، روش‌های برقراری ارتباط مناسب با بیماران مبتلا و کمک‌های روان‌شناسی و پزشکی به بیماران مبتلا ارائه شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: هدف این برنامه بررسی چالش‌ها و راه‌کارهای ارتقاء خدمات سایکوانکولوژی در ایران بود.

وی بیان داشت: در ۲ روز پایانی این برنامه گروه‌های تخصصی به بحث و تبادل نظر درخصوص شایع‌ترین مشکلات در ابعاد مختلف مراقبت سایکوانکولوژی و راه حل مقابله با آن پرداختند. نتایج این جلسات برای تدوین برنامه آموزش بومی سازی شده سایکوانکولوژی که توسط هر دو دانشگاه مشترکا برگزار می‌شود، استفاده خواهد شد.

معاون فنی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء (مکسا) تاکید کرد: برنامه و مباحث این همایش در سایت psychsoma.org قابل مشاهده است.

مسائل روانی بیماران سرطانی مورد غفلت واقع شده است

در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم ، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور طی سخنانی با اشاره به نقش پرستاران در روانشناسی سرطان، گفت: بیماری سرطان به عنوان یک معضل و مشکل در نظام سلامت مطرح می شود بطوریکه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور ما سالیانه ۳۰۰۰۰ نفر گزارش شده است.

وی افزود: به دلیل آلودگی های محیطی و جمعیت سالمندی در ایران که در حال حاضر حدود ۲/۹ جمعیت را شامل می شود و در ۳۰ سال آینده نیز ۲۵ درصد از جمعیت کشور را در بر می گیرد، (یعنی از هر ۴ نفر یک نفر سالمند وجود دارد)، مسئله سرطان و مراقبت های روانشناسی و روانشناختی آن یکی از اولویت های نظام سلامت کشورمان می باشد.

دکتر حضرتی در ادامه تصریح کرد: مسائل روانی بیماران سرطانی مورد غفلت واقع شده و یکی از اهداف مهم رشته سایکوانکولوژی، اهمیت دادن به ابعاد مختلف این بیماری از لحاظ روحی، روانی، اجتماعی و نیز افزایش کیفیت زندگی بیماران، حقوق آنها و هماهنگ سازی بیمار با خانواده خود می باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام نمود: علیرغم پیشرفت تکنولوژی و همچنین علم و دانش فراوان برای پیشگیری از بیماری سرطان و نیز با وجود تجهیزات پیشرفته و به روز، بیش از ۶۶ درصد از آنها، به یک نوع بیماری استرسی و تنشی دچار هستند.

وی همچنین در ادامه به ارایه مدل های مختلف مراقبتی بیماران سرطانی و مسائل آنها پرداخت.

مباحث کلاسیک در آموزش پزشکی کشورهای غربی، جوابگوی نیازهای مراقبتی روانشناختیِ ما نیست

همچنین در ادامه دکتر افشار رییس مرکز تحقیقات روان تنی (سایکوسوماتیک) دانشگاه طی سخنانی به تشریح فعالیت های این مرکز در چند سال اخیر و روند و پیامدهای آن پرداخت و گفت: از سالی که بحث سایکوسوماتیک در اصفهان آغاز شد، متوجه شدیم آن چیزی که به طور کلاسیک در آموزش پزشکی کشورهای غربی وجود دارد، جوابگوی نیازهای مراقبتی روانشناختیِ مدنظر ما نیست و باعث شد با همکاری و همفکری متخصصین، این نوع خدمات و بینش روانشناختی و روانشناسی حال حاضر را در آموزش های پزشکی مان وارد کنیم.

وی افزود: گستره دانش سایکوسوماتیک محدود به چیزی که تعریف آن می باشد نیست، بلکه علاوه بر عوامل روانشناختی خود بیمار، خانواده و افراد پیرامون بیمار و حتی پزشک معالجش را نیز در بر می گیرد.

گفتنی است این همایش دارای امتیاز بازآموزی بوده و گروه‌های خون و سرطان، رادیوتراپی انکولوژی، روانپزشکی، روانشناسی، طب تسکینی، داخلی، اطفال، جراحی، نورولوژی، بیهوشی، پرستاری و …. حضور و مشارکت دارند.

 

 

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت

کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir