آخرين بروزرساني چهارشنبه 02 اکتبر 2019

بخشی: ویژگی‌های اعتقادی و باورهای مذهبی مردم شهر اصفهان مانع ایجاد خلل در پروژه‌های عمرانی مذهبی شهر می‌شود 

حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (س) همچون نگینی در شهر اصفهان است که سال‌هاست دوستداران اهل بیت مخصوصاً اهالی اصفهان به عناوین مختلف ارادت خود را به این مکان مقدس اعلام کرده‌اند و امروز نیز یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های توسعه و سازماندهی بقاع متبرکه کشور در این حرم مطهر در حال اجرا است.

طرح توسعه حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (س) در راستای تبدیل شدن حرم مطهر حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (س) اصفهان به قطب فرهنگی – بر اساس توصیه مقام معظم رهبری در خصوص تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی – و همچنین با توجه به اینکه حرم مطهر این امامزاده عظیم الشان نیز در منطقه ۱۴ شهر اصفهان واقع شده که می‌تواند به محرک توسعه و پاسخی مناسب در جهت تعدیل و رفع بسیاری از معضلات و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در یکی از مناطق کمتر توسعه یافته شهری اصفهان باشد طراحی و در حال اجرا است.

بر همین اساس با جناب آقای علیرضا بخشی مدیر فنی و عمرانی بنیاد آلاء در خصوص وضعیت فعلی این طرح توسعه و موانع و مشکلات بر سر اجرای این طرح به گفتگو پرداختیم.

دورنمای حرم حضرت زینب به‌عنوان یکی از قطب‌های زیارتی کشور تعریف‌شده است. به‌عنوان سؤال اول طرح جامع حرم حضرت زینب تا چه میزان این دورنما را پوشش می‌دهد؟

حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها در شهر اصفهان از موقعیت خاصی برخوردار است. چه از نظر منطقه جغرافیایی و موقعیت قرارگیری آن در شهر و چه از نظر شرایط اجتماعی شهری که در یک منطقه کمتر برخوردار اما با مردمی با اعتقادات مذهبی عمیق، از گذشته‌ای دور از لحاظ اردات و علاقه به ائمه اطهار و فرزندان ایشان واقع شده و باعث گردیده این حرم همچون نگین مذهبی در این منطقه و شهر اصفهان شناخته شود.

به همین دلیل با توجه به اهمیت و جایگاه این حرم در شهر اصفهان و همچنین ضرورت توجه به بازآفرینی و توسعه بافت شهری، لازم بود طرح توسعه حرم حضرت زینب با یک تحول شهری در منطقه طراحی شود، لذا طرح توسعه این حرم مطهر در دو بخش مذهبی و توسعه‌ای شهری طراحی و در حال اجرا است.

در حوزه زیارتی طرح که اجرای آن با همت بنیاد خیریه راهبری آلاء و مشارکت خیرین و مردم نیک‌اندیش شهر اصفهان، علاوه بر ساختمان بقعه که با پیشرفت قابل قبولی در حال اجرا است، نگاه ویژه‌ای به طراحی فضاهای خدماتی، دسترسی‌های شهری، شبستان‌ها، صحن‌ها و حتی فضاهای درمانی و فرهنگی شده است.

علاوه بر این در بحث طراحی تمامی فضاهای حوزه زیارتی تلاش شده است ضمن حفظ انسجام و یکپارچگی کلی بناها و استفاده از ظرفیت‌های معماری ایرانی اسلامی، از نگاه و رویکرد جدید نیز برخوردار باشد چراکه معتقدیم ضمن رعایت اصول اولیه معماری ایران باید از افکار بدیع و نو هم بهره برد.

در بعد شهری طرح نیز یک میدان بزرگ پیش‌بینی‌شده است که به‌عنوان بزرگ‌ترین میدان شهری پس از انقلاب اسلامی مطرح خواهد شد. از طرف دیگر با اتمام عملیات عمرانی این میدان، شهر اصفهان با جای دادن سه میدان بزرگ شهری در خود از یک جایگاه ویژه در بین کلان‌شهرهای کشور برخوردار خواهد بود. لذا با شرایط در نظر گرفته‌شده، به‌طورکلی می‌توان به جرئت گفت طراحی و وسعت در نظر گرفته‌شده برای طرح توسعه این آستان مقدس، تمامی ظرفیت‌های لازم برای جایگاه یکی از قطب زیارتی کشور را به خود اختصاص داده است.

یکی از مباحث مطرح در زمینه اجرای طرح توسعه این حرم مطهر بحث تخریب و بازسازی کامل بقعه است. در خصوص چرایی این اقدام توضیح دهید؟

علاوه بر مباحثی همچون سن بنا و عدم استحکام و شرایط مرمت و عدم جوابگویی بنا برای اجرای طرح توسعه، وضعیت توپوگرافی بقعه که در تراز پایین‌تری نسبت به بناهای اطراف و خیابان‌های مجاور قرار داشت، موجب می‌شد تا اجرای طرح توسعه با پیچیدگی‌های دسترسی و مشکلات عدیده‌ای برای زائرین و مجاوران داشته باشد. لذا چاره‌ای جز اصلاح شرایط موجود نبود. از طرفی طرح توسعه این آستان مقدس با دورنمایی بلندمدت بایستی پاسخ گوی نیازهای ده‌ها سال آینده نیز باشد که این با شرایط موجود منطبق نبود. در حال حاضر می‌توان به جرئت گفت فضای بقعه و گنبد خانه جدید، جزء بزرگ‌ترین بقاع متبرکه امامزادگان واجب التکریم در کشور است.

فعالیت‌های عمرانی حرم تا چه میزان با یکی از قطب زیارتی مذهبی کشور سنخیت دارد و سرعت انجام آن به چه صورتی است؟

آنچه مسلم است اینکه اماکن مقدس به‌عنوان میراثی بابرکت برای میهن اسلامی به شمار می‌آیند و با استفاده از ظرفیت‌های معنوی این اماکن می‌توان گام‌هایی بلند در جهت تأمین نیازهای معنوی جامعه و آرامش روحی و تقرب الی الله و گسترش فضایل اخلاقی برداشت و به‌طورکلی موجبات رشد و غنی‌سازی فرهنگی جامعه را فراهم آورد. تلاش ما در طراحی طرح در راستای استفاده شایسته از این مکان مذهبی به‌منظور ترویج معنویت و معرفت در میان آحاد مردم و علی‌الخصوص نسل جوان جامعه بوده و نظر بر این است با توجه به توصیۀ مقام معظم هبری بر لذوم تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی، این حرم مطهر بتواند به یکی از مهم‌ترین قطب‌های زیارتی و فرهنگی کشور تبدیل شود و ان‌شاءالله با توجه به عزم راسخی که وجود دارد در گستردگی و توجه به نیازها در طرح، این مهم محقق خواهد شد.

در مورد سرعت انجام کار نیز بایستی عرض شود یکی از مشکلاتی که همیشه پیش روی بسیاری از پروژه‌های عمرانی با توجه به حجم بالای آن‌هاست، مباحث مالی و اعتباری است که سهم عمده‌ای در روند پیشرفت آن خواهد داشت. بحمدالله تا امروز این همت توسط بانی محترم وجود داشته و کار با ضرباهنگ مناسب پیش رفته است ولی بایستی پذیرفت که ماهیت این پروژه که درواقع یک پروژه مذهبی است و به‌نوعی با باورها و اعتقادات مردم گره‌خورده است یک‌همت جمعی و مشارکت مردمی را می‌طلبد که با حضور خیران و نیکوکاران و عموم مردم پررنگ‌تر شود و در زمان مقرر به سرانجام برسد.

یکی از نکات قابل‌توجه و ویژگی بارز مردم شهر اصفهان اعتقاد به باورهای مذهبی بوده و پیشگامی ایشان از دیرباز در پرورش نیروهای ارزشی برای انقلاب و حضور در میدان دفاع مقدس و آمار شهدا و جانبازان و همچنین مشارکت‌های عمومی در حوادث طبیعی و حضور در بزنگاه‌های حساس اثبات‌شده است. لذا قطعاً چنین مردمی نمی‌گذارند وضعیت پروژه‌های عمرانی مذهبی شهر دچار خلل و وقفه‌ای شوند و مطمئناً هر زمان لازم باشد باهمت و اراده راسخ به میدان آمده و این علم برافراشته شده را به سرمنزل مقصود می‌رسانند.

از طرفی گردشگری مذهبی و حضور زائران همپا با صنعت گردشگری شهر اصفهان به‌عنوان یک ظرفیت نهفته مطرح است و بایستی این امر با محوریت حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها رونق پیدا کند چراکه ارادت بسیاری از ارادتمندان داخل کشور و شیعیان کشورهای مختلف به این امامزاده واجب‌التعظیم محرز شده و توجه حضورشان در تقریباً همه ایام سال علی‌الخصوص مناسبت‌ها گرمابخش محافل معنوی است و قطعاً این مجموعه به‌عنوان نگین مذهبی شهر اصفهان به شمار می‌آید.

چه موانع و مشکلاتی در اجرای طرح توسعه وجود دارد؟

به‌جز بحث اقتصادی می‌توان گفت مانع خاصی برای اجرای پروژه طرح توسعه حرم وجود ندارد. همان‌طور که می‌دانید برای پیشبرد یک پروژه تخصصی، همراه با منابع مالی، حضور نیروهای متخصص و فنی و تعاملات بین دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان سه رکن اساسی مطرح هستند.

پروژه طرح توسعه حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها باهمت بنیاد خیریه آلاء، ازنظر داشتن تیم متخصص هیچ مشکلی ندارد و تمامی افراد فعال در این بخش کاملاً مسلط به کار خود بوده و در تمامی قسمت‌های طراحی معماری و نقوش تزئینات وابسته و نیز در زمینه اجرا از تجربه و تبحر لازم برخوردارند. از طرفی تعامل خوبی بین دستگاه‌های دخیل در اجرای این پروژه ازجمله بنیاد خیریه راهبری آلاء به‌عنوان متولی اجرای طرح حرم، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری و استانداری وجود دارد که باعث شده است با امید و همدلی بیشتر، این پروژه به سرانجام خود نزدیک شود. لازم به ذکر است خوشبختانه شهردار محترم منطقه ۱۴ نیز انگیزه بالایی در راه‌اندازی و اجرای این طرح دارند و آن را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شهرداری اصفهان به شمار می‌آورند.

مهم‌ترین رویداد سال ۹۸ در حوزه زیارتی چه می‌تواند باشد؟

به نظر می‌رسد با توجه به این‌که قسمت مهمی از کار طراحی حوزه زیارتی انجام‌شده است، بتوان سال ۹۸ را سال عبور از مرحله طراحی به مرحله ساخت‌وساز برای حرم مطهر معرفی کنیم. البته در سال‌های گذشته عملیات عمرانی تعطیل نبوده است و به میزان اماده‌سازی طرح‌ها، به جهت استفاده از زمان، عملیات اجرایی نیز انجام می‌شده ولی بیشترین تمرکز بر طراحی طرح جامع و بناهای حوزه زیارتی معطوف بوده است. لازم به ذکر است در طی یکی دو سال گذشته اسکلت گنبد خانه به‌طور کامل اجراشده است و سازه گنبد و مناره‌ها نصب‌شده و عملیات سفت‌کاری بقعه در حال انجام است. در سال ۹۸ اجرای پوشش گنبد و نیز اجرای تزئینات قسمت‌هایی از حرم ازجمله ضریح در دستور کار است.

سخن آخر؟

در پایان لازم است به دو موضوع اشاره‌کنم:

اولاً اینکه یکی از شاخص‌های قابل‌توجه در اجرای طرح توسعه حرم چه در بعد شهری و چه در بعد مذهبی توجه ویژه به مردم و در نظر گرفتن منافع مردم در اجرای طرح است و همه مسئولان اجرای این پروژه بر این نکته تأکیددارند که منافع این طرح باید برای مردم باشد و مردم شهر و منطقه به‌طریق‌اولی بهره‌برداران اصلی این طرح باشند.

موضوع دیگر اینکه در همین راستا، در طراحی جامع طرح توسعه حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها تلاش شده است تا با استفاده از الگوهای معماری طراحی شهری که اصالت و تمدن و فرهنگ ناب این مرز و بوم را با خود به ارمغان دارد – همچون ساختارهای اساسی میدان امام اصفهان در رویکردهای مذهبی و اقتصادی- در این طرح نیز الگوبرداری شده و مدنظر قرار گیرد. لذا اجراشدن طرح، علاوه بر ارتقاء فرهنگ اعتقادی و باورهای دینی به افزایش توانمندی اقتصادی و تحول در اشتغال و به دنبال آن محرومیت‌زدایی و فقر در منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2019/10/02 | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir