آخرين بروزرساني شنبه 25 ژانویه 2020

آیین تکریم و معارفه رئیس موسسه المرتضی برگزار شد

آیین تکریم حجت‌الاسلام احمد زادهوش و معارفه حجت‌الاسلام مشکی رئیس موسسه بین‌المللی المرتضی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، آیین تکریم حجت‌الاسلام احمد زادهوش و معارفه حجت‌الاسلام مشکی رئیس موسسه بین‌المللی المرتضی با حضور آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله طبسی، آیت‌الله گلپایگانی، حجت‌الاسلام قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام نواب رئیس دانشگاه ادیان، حجت‌الاسلام میر کتولی دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم، استاد بهرام پور، جمعی از مسئولان بین‌الملل حوزه علمیه، مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اساتید و مبلغین فعال در عرصه بین‌الملل در سالن جلسات موسسه المرتضی برگزار شد.

دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء در این آیین با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری بنیاد آلاء اظهار کرد: مجموعه بنیاد خیریه راهبری آلاء از سال ۱۳۸۸ و تحت نظر حجت‌الاسلام شیخ مهدی مظاهری با شعار پرداختن به کارهای خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده در اصفهان کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر در دو بخش خیر جاری با راه‌اندازی ۵ مرکز خیریه و خیرماندگار باهدف راهبری جریان خیر کشور به سمت کارهای خیر اولویت‌دار در حال فعالیت است.

وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حجت‌الاسلام زادهوش افزود: حجت‌الاسلام زادهوش یکی از پایه‌گذاران و مؤسسان مرکز بین‌المللی المرتضی بود و از سال ۱۳۸۹ در مسیر راه‌اندازی و فعالیت‌های این مرکز همواره تلاش کردند.

طیب‌نیا بیان داشت: حجت‌الاسلام مشکی که امروز به‌عنوان رئیس این مرکز معرفی و سکان‌دار این فعالیت خواهد بود، از ابتدای تأسیس و راه‌اندازی این مرکز هم در شورای عالی و هم در شورای سیاست‌گذاری این مرکز حضور فعال و مؤثر داشتند و از امید است در همواره در مسیر اعتلای اهداف و فعالیت‌های این مرکز موفق باشند.

همچنین حجت‌الاسلام زاهوش رئیس سابق موسسه المرتضی نیز در این آیین با اشاره به حدیثی از نبی اکرم (ص) بیان داشت: در حدیثی از نبی مکرم اسلام نقل است که ایشان از اصحاب خود می‌پرسند چه گروهی از مردم هستند که نه پیامبرند و نه شهید، اما در روز قیامت بر منبرهایى از نور قرار دارند و پیامبران و شهیدان به منزلتشان نزد خداوند رشک مى‌برند؟ و در ادامه پیامبر اکرم (ص) این گروه از مردم را مبلغان و ترویج‌دهندگان دین خدا در بین مردم معرفی می‌کنند.

حجت‌الاسلام زادهوش تصریح کرد: این توفیقی است که خداوند برای مبلغین و پیام‌رسانان دین در نظر گرفته است و امیدواریم همواره در طول مسیر و زندگی خود جزء مبلغین دین باشیم.

حجت‌الاسلام مشکی رئیس مرکز المرتضی دیگر سخنران این آیین بود که ضمن تقدیر و تشکر از یک دهه تلاش و کوشش حجت‌الاسلام زادهوش در رشد و تعالی مرکز المرتضی بیان داشت: آنچه امروز در مرکز المرتضی شکل‌گرفته است حاصل تلاش‌ها و زحمات ایشان است.

حجت‌الاسلام مشکی رئیس موسسه المرتضی در بخش دیگری از سخنان خود المرتضی را مولود حوزه دانست و افزود: المرتضی همواره در خدمت منویات تبیینی و ترویجی مکتب اهل‌البیت در دنیا بوده و خواهد بود.

حجت‌الاسلام مشکی در ادامه افزود: امروز المرتضی به‌عنوان یک ظرفیت و یک مدل برای ترویج دین مبین اسلام در دنیا آماده‌شده است و اگر تمامی ارکان و مسئولان فعال در حوزه و امور تبلیغ بین‌الملل به مدد و یاری این موسسه بیایند، می‌توان این نوید را داد که بسیاری از افرادی که علاقه‌مند هستند در حوزه تبلیغ مکتب اهل‌بیت فعالیت داشته باشند اما به هر دلیلی نمی‌توان از ظرفیت و توانمندی ایشان استفاده کرد، این مجموعه می‌تواند مدل خوبی برای استفاده از این ظرفیت‌ها باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در دنیایی امروز دو اتفاق مهم رخ‌داده است که هر یک از این‌ها به‌تنهایی می‌توانست بارکاری ما را در بحث ترویج دین اسلام سنگین کند، ازیک‌طرف هجمه سنگینی است که به لحاظ اقتصادی، دینی، فرهنگی، نظامی، اجتماعی و. بر پیکره شیعه و به‌خصوص جمهوری اسلامی وارد می‌شود که در هیچ دوره تاریخی نمونه و مشابه ندارد و از طرف دیگر رویکرد و ‌علاقه‌ای که امروز برای شناخت مکتب اهل‌بیت در دنیا به وجود آماده است مصداق و تشابه ندارد.

رئیس موسسه المرتضی با تأکید بر این‌که اگر ما امروز شب و روز نخوابیم و برای این مقصد کارکنیم بازهم کم است، بیان داشت: فرصت‌ها و زمان به‌شدت در حال از دست رفتن است امروز بیش از هر زمان دیگری باید به یکدیگر کمک کنیم و با هم‌افزایی در این مسیر گام برداریم.

‌حجت‌الاسلام مشکی با تأکید بر وحدت و همیاری برای رسیدن به اهداف الهی در عرصه بین‌الملل آیه ۱۰۵ سوره آل‌عمران اشاره کرد و افزود: بر اساس این آیه باید به همدیگر کمک کنیم تا بتوانیم به اهداف عالی در ترویج دین اسلام در فراسوی مرزهای کشور جامعه عمل بپوشانیم.

همچنین حجت‌الاسلام قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در این آیین با اشاره به این‌که مبلغین دینی از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای هم در آسمان و هم در زمین برخوردار هستند، بیان داشت: مردم مبلغین را به دلیل اینکه بیان‌کننده آرزوهای آنان هستند را دوست دارند و به تعبیر زیبای امام سجاد علیه‌السلام: عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِی الثَّغْرِ الَّذِی یَلِی إِبْلِیسَ وَ عَفَارِیتَهُ یَمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ یَتَسَلَّطَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ وَ شِیعَتُهُ وَ النَّوَاصِبُ أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِکَ مِنْ شِیعَتِنَا … دانشمندان پیروان ما همانند مرزدارانی هستند که در برابر ابلیس و لشگرهایش صف‌کشیده و از یورش آن‌ها به افرادی از شیعیان ما که قدرت دفاع از خود ندارند جلوگیری می‌کنند و نیز از تسلّط ابلیس و پیروان ناصبی او، بر آن‌ها پیشگیری می‌کنند… و آنچه امروز این جمع را دورهم جمع کرده است همین تلاش برای تبلیغ و ترویج دین و احکام دین است.

حجت‌الاسلام قمی در ادامه افزود: به برکت انقلاب اسلامی شیعه رشدی که کرده است در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله کم‌نظیر بوده است و هم از جهت کمیت به لحاظ جایگاهی که تشیع در کشورهای مختلف ازجمله لبنان، عراق و افغانستان دارد و مهم‌تر از آن منطق شیعه نیز رشد کرده است و امروز منطق شیعه منطق عقلانیت، اعتدال، مقاومت، عرفان و معنویت است.

وی تصریح کرد: امروز به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه و دعای کمیل مسائل ناشناخته‌ای نیستند و این رشد هرچند فرازوفرودهایی خواهد داشت اما متوقف نخواهد شد.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این‌که از جمعیت هشت‌میلیاردی که در دنیا شاید جمعیت شیعه حدود سیصد میلیون نفر باشد، بیان داشت: طبعاً ما باید به افق هشت‌میلیاردنفری فکر کنیم و برای جامعه بشری و هدایت آن آماده شویم و این با برنامه‌ریزی‌های متمرکز و از بالا به پایین امکان‌پذیر نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره دستور مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حمایت ویژه از مؤسسات مردم‌نهاد در عرصه فرهنگی در دوره جدید، تصریح کرد: پس اگر موسسه المرتضی برای یک کار تبلیغی در حوزه بین‌الملل شکل می‌گیرد این مسئله هم ما را خوشحال می‌کند و هم نباید گفت که کافی است بلکه صدها موسسه مثل این مرکز نیاز است که با زبان‌های مختلف و رویکردهای مختلف تأسیس و فعالیت داشته باشند.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: از طرف دیگر امروز نظام سلطه علیه ما بسیج شده است و تمام توان خود را علیه تشیع و نابودی تشیع به کار گرفته است و به تعبیر مقام معظم رهبری شیعه در برابر یک ناتوی فرهنگی قرارگرفته است.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود لازمه اثربخشی تبلیغ را خلوص نیت دانست و بیان داشت: تبلیغ بدون خلوص نیت، بدون تحمل زحمت و سختی هیچ تأثیری ندارد و اگر به زندگی پیامبران نگاه کنیم به این نکته پی خواهیم برد، البته در کنار مسئله اخلاص مبلغ، هدف از تبلیغ نیز بسیار مهم است.

لازم به ذکر است در پایان این آیین از یک دهه زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام زادهوش با اهدا لوح تقدیر قدردانی و حکم انتصاب حجت‌الاسلام مشکی به وی اعطا شد.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2020/01/25 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir