آخرين بروزرساني چهارشنبه 13 مه 2020

دکتر طیب‌نیا مطرح کرد: تأکید بر حضور صاحب‌نظران بین‌المللی در سومین همایش ملی خیرماندگار

دکتر طیب‌نیا گفت: با توجه به ظرفیت به وجود آمده لازم است با دعوت از  صاحب‌نظران بین‌المللی به‌صورت مجازی در سومین همایش ملی خیرماندگار از تجربه‌های بین‌المللی در این حوزه استفاده کنیم.

دکتر محمدصالح طیب‌نیا رئیس سومین همایش ملی خیرماندگار در اولین جلسه شورای علمی این همایش که به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: اگر نگوییم موضوع حکمرانی مهم‌ترین چالش امروز خیریه‌ها در ایران است قطعاً جز اولویت‌های اصلی خیریه‌ها است اما باید به این نکته توجه کنیم که نمی‌توان با برگزاری یک همایش به یک الگوی جدید و مناسب برای این موضوع دست پیدا کنیم.

طیب‌نیا در ادامه افزود: به نظر می‌رسد برای رسیدن به یک الگوی جدید در بحث حکمرانی در خیریه‌ها بهتر است پیش از برگزاری همایش کارگروه‌های تخصصی برای این موضوع تشکیل دهیم و نتیجه مباحث این کارگروه‌ها را در همایش بررسی و در نهایت مدل جدید را به نهادهای حکومتی ارائه کنیم.

وی در بخش دیگری با اشاره به شرایط کنونی و بحث کرونا در کشور بیان داشت: خیلی از اتفاقاتی که در کشور ما به‌سختی می‌شد آن را رقم زد به‌واسطه همین مسئله کرونا هم زیرساخت آن فراهم‌شده و هم اجرایی شده‌اند و می‌شود با استفاده از ظرفیت به وجود آمده به برگزاری همایش در سطح بین‌المللی و یا حضور صاحب‌نظران بین‌المللی در همایش توجه کرد.

رئیس سومین همایش ملی خیرماندگار افزود: بحث خیر، نیکوکاری و حکمرانی در امور خیر سال‌هاست در مجامع بین‌المللی مطرح است و می‌توان با ارتباط‌گیری با صاحب‌نظران و فعالان این حوزه از ایشان به‌صورت مجازی برای حضور در همایش دعوت کرد.

همچنین دکتر نعمت‌الله موسی پور دبیر علمی سومین همایش ملی خیرماندگار نیز در این نشست اظهار داشت: همایش ملی خیرماندگار در دو گام قبلی خود ابتدا به ارزیابی وضعیت امور خیر در ایران پرداخت و در ادامه چالش‌های نیکوکاری در ایران را موردبررسی قرارداد.

موسی پور در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی در سطح جهانی و افزایش سطح علاقه‌مندی افراد به مشارکت در امور خیر و نیکوکاری افزود: در شرایط فعلی مبحث حکمرانی بیشتر از گذشته آشکار می‌شود چراکه از یک‌سو ما با حجم بالایی از فعالیت‌های خیر و نیکوکاری مواجه هستیم و از سوی دیگر ممکن است این حجم از نیکوکاری اثربخشی کافی را به همراه نداشته باشد.

وی در ادامه بابیان این‌که امر خیر و نیکوکاری فعلی اختیاری است و اصولاً ارزش و اهمیت آن نیز به همین اختیاری بودنش برمی‌گردد، اظهار داشت: نیکوکاری فعلی است که به سبب اختیاری بودن، خوداتکایی و استقلال هویت پیدا می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: اما آنچه ما از تجربه بلایایی طبیعی داشته‌ایم و هم‌اکنون از تجربه کرونا داریم به ما این را نشان می‌دهد که افعال شخصی پراکنده می‌تواند تا حد زیادی اثربخشی را کاهش و تا حد زیادی شاهد کارهای تکراری و یا حتی مختل‌کننده باشیم.

موسی‌پور با اشاره به مسائل پیش‌آمده در سیل پل‌دختر بیان داشت: مدیریت بحران در سیل درود اعلام می‌کند جمعیتی که برای کمک آمده است بیش از جمعیت شهر است و این موضوع موجب می‌شود تمرکز مدیریت بحران بر مدیریت داوطلبان باشد و نه خدمت‌رسانی به مردم.

وی افزود: وقتی در شرایط این‌چنین با یک حجم بالایی از همت شخصی، نیت خیر و کوشش بی‌محابا برای خیررسانی در درون یک جمعیت و ملت و اکنون در یک سطح جهانی موجه می‌شویم این سوال مطرح می‌شود که اکنون ما چه می‌توانیم بکنیم که مجموعه فعالیت‌ها در سطح کلان، مفید واقع‌شده و مؤثرتر باشد و یک وضعیت کارآمد را به وجود بیاورد.

دبیر علمی سومین همایش خیرماندگار در ادامه تصریح کرد: به این وضعیت در اصطلاح حکمرانی می‌گویند منتها بحث حکمرانی محدود به یک سازوکار سازمان‌یافته در میان خود خیریه‌ها نیست بلکه خیریه‌ها در یک اجتماع با حکومت و مردم نیز در ارتباط هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: این بحث سازمان‌یافتگی ازیک‌طرف مربوط می‌شود به خود خیریه‌ها و از سوی دیگر مربوط می‌شود به حکومت و بخش خصوصی و پرسش این است که چگونه می‌توان امر خیر را در درون یک اجماع به سازمان و ساختاری رساند که بر پایه قوانین و قواعد و ساختارها، اثربخشی و ‌فایده‌بخشی بیشتری داشته باشد و خیر را به‌طور عادلانه و مفید در جامعه گسترش داد.

موسی‌پور تصریح کرد: موضوع حکمرانی در خیریه‌ها محدود به علوم و رشته‌های خاص نیست و همه رشته‌های علوم انسانی می‌توانند در آن مؤثر باشند هرچند برخی از علوم مانند مدیریت و سیاست درگیری بیشتری با این موضوع دارند.

در ادامه این نشست اعضاء شورای علمی سومین همایش ملی خیرماندگار به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در این خصوص پرداختند.

تأکید بر حضور اساتید و صاحب‌نظران بین‌المللی در همایش به‌صورت مجازی، تمرکز بر رسیدن به یک مدل و الگویی جدید و بومی در بحث حکمرانی امور خیریه در کشور، برگزاری چندین پیش همایش به‌صورت مجازی ازجمله مباحث مطرح‌شده در این نشست بود.

 

 

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2020/05/12 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir