آخرين بروزرساني سه‌شنبه 14 جولای 2020

قائم‌مقام کمیته امداد باید به دانش احسان و نیکوکاری مجهز شویم

قائم‌مقام کمیته امداد گفت: تقسیم کار مناسب و تجهیز به دانش احسان و نیکوکاری دو مولفه اثرگذار در بحث موفقیت و اثربخشی مطلوب فعالیت‌های خیر در کشور است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، حسین صمصامی قائم‌مقام کمیته امداد در بازدید از بنیاد خیریه راهبری آلاء با بیان این که در حال حاضر نهادها، خیریه‌ها و گروه‌های جهادی با توان بالایی در حوزه امور خیر و نیکوکاری در کشور در حال فعالیت هستند، بیان داشت: هر چند فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه امور خیر و نیکوکاری خوب است اما به دلیل عدم وجود یک نظام هدفمند و مشخص و عدم هم افزایی و تقسیم کار مناسب شاهد یک برآورد مطلوب از حوزه امور خیر و نیکوکاری و کاهش مشکلات اجتماعی نیستیم.

صمصامی در ادامه با تاکید بر ایجاد یک شبکه هم افزا در بین نهادها، خیریه‌ها و گروه‌های جهادی برای فعالیت در حوزه امور خیر و نیکوکاری در سطح کشور، افزود: ما از امکانات خوبی در حوزه امور خیر و نیکوکاری برخوردار هستیم اما به دلیل عدم هم‌افزایی همچنان نتوانسته‌ایمدر کاهش فقر در کشور موفق عمل کنیم و یکی از اهداف ما در کمیته امداد شبکه سازی فعالیت‌های خیر در کشور است.

وی تقسیم کار مناسب و تجهیز به دانش احسان و نیکوکاری را دو مولفه اثرگذار در بحث موفقیت و اثربخشی مطلوب فعالیت‌های خیر در کشور عنوان کرد و بیان داشت: با وجود اقدامات انجام شده در نظام علمی کشور، هنوز در حوزه مدیریت امور خیریه و توانمندسازی نیازمندان در کشور دچار خلاء نظری هستیم.

قائم‌مقام کمیته امداد بومی شدن دانش مدیریت خیریه را یک اصل مهم دانست و خاطرنشان کرد: گسترش رشته‌های مرتبط با امور خیر و احسان و انتقال دانش و تجربه اندوخته شده در کمیته امداد و دیگر خیریه‌های موفق در حوزه مددکاری و توانمندسازی، از جمله اقداماتی است که ضرورت آن احساس می‌شود.

صمصامی تاکید کرد: تدوین متون درسی بین‌رشته‌ای در زمنیه اقتصاد خیریه، حقوق خیریه و اقتصاد خیریه گام مهمی در راستای تحقق دانش بومی خیر و احسان در کشور به شمار می‌رود و امید است با همکاری مرکز علمی-کاربردی کمیته امداد و مجموعه بنیاد آلاء این مهم در آینده نزدیک محقق شود.

وی با اشاره به اینکه مدیریت خیریه بستر فراموش شده‌ای از دانش است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در اقتصاد اسلامی کمتر به این امور پرداخته شده و باید با تولید دانش و اصلاح روش‌های مدیریت امور خیر در جهت کاهش فقر در کشور توانمند عمل کنیم.

همچنین دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیر عامل بنیاد خیریه راهبری آلاء نیز در این دیدار ضمن تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های بنیاد خیریه راهبری آلاء در دو حوزه خیرماندگار و خیرجاری بیان داشت: یکی از مشکلات اساسی در حوزه امور خیر و نیکوکاری در کشور نبود آمار جامع و کامل در تمامی بخش‌های این حوزه چه از نظر آمار موسسات فعال، گردش مالی این حوزه، تعداد مددجویان و … است.

طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح نقش موثر موسسات خیریه و گروه‌های جهادی در حل مشکلات و معظلات اجتماعی پرداخت و افزود: یکی از کارهای که باید به صورت جدی در این حوزه دنبال شود تغییر نگاه دولت و ارکان دولتی به موضوع خیریه و موسسات خیریه است چرا که حمایت و توسعه فعالیت‌های موسسات خیریه البته در کنار نظارت درست می‌تواند بار مالی بزرگی را از دوش دولت بردارد و باید در این زمینه از الگوهای موفق دیگر کشورها استفاده کنیم.

وی در ادامه به اجرای موفق پویش به توان ایران در ابتدای سال جاری توسط بنیاد آلاء اشاره کرد و بیان داشت: در این طرح بنیاد آلاء توانست با جذب منابع مالی خیرین و مردم خیر اندیش بیش از ۸ هزار سبد حمایتی معیشتی را در سراسر کشور توزیع کند.

 مدیر عامل بنیاد خیریه راهبری آلاء تصریح کرد: با توجه به اجرای موفق پویش به توان ایران بنیاد آلاء طرح اطعام مردمی کوثر را به منظور ایجاد یک زنجیره هم افزا برنامه ریزی کرده است و در گام نخست اطعام ۱۱۰ هزار نفری عید غدیر را از طریق این شبکه در دستور کار خود دارد.

حجت‌الاسلام مصطفی کاظمی نجف‌آبادی سرپرست مرکز آموزش علمی-کاربردی کمیته امداد نیز در این نشست از  فعالیت‌های بنیاد آلاء در حوزه تولید دانش و دانش‌محور شدن فعالیت‌های خیریه و نیکوکاری در کشور تقدیر و تشکر کرد.

داوود نیکی مدیر شعبه تهران مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء در بخش دیگری از این نشست از آمادگی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء برای ارائه خدمات طب حمایتی تسکینی به بیماران مبتلا به سرطان معرفی شده از ادارات کمیته امداد شهرهای تهران و اصفهان خبر داد.

همچنین در این نشست مقرر شد پیش نویس تفاهمنامه همکاری  بنیاد آلاء و کمیته امداد در دو حوزه خیرماندگار و خیر جاری تهیه و عملیاتی شود.

]

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2020/07/14 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir