آخرين بروزرساني سه‌شنبه 21 جولای 2020

به بچه‌های متفکر و نخبه میدان دهید تا خودشان را ظاهر کنند

محسن جعفری مدیر مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله در دیدار با استاد اصغر طاهرزاده در خصوص فعالیت‌های این مرکز و موضوع استعدادیابی و پرورش استعداد به گفت‌وگو پرداخت.

استاد اصغر طاهرزاده در این دیدار با اشاره به معنی کلمه «نخبه» و «نخبه پروری» ، گفت: واژه نخبه پروری واژه مدرنی است، یعنی ما در دنیای مدرن افراد را به این معنا تقسیم‌بندی می‌کنیم، علت آن هم این است که تفکر مدرن تفکر ریاضی است یعنی اینکه در تفکر ریاضی بعضی عقل ریاضی‌شان نسبت به بعضی دیگر قوی‌تر است ولی در تعرف دینی که انسان ها را با تقوا و کمالات قدسی می‌سنجند، که خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره حجرات می‌فرماید: “إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ” یعنی برتری‌ها در تقواست. که آن‌هم به همت خود انسان است.

وی ادامه داد: نخبه توانایی‌هایی دارد که دست خودش نیست، استعدادها متفاوت است بعضی قدرت بدنی و بعضی قدرت ذهن ریاضی‌شان بیشتر است. دنیای مدرن دنیای سیستم‌ها است، سیستم‌ها هم خواهی‌نخواهی روش می‌آورد و روش ریاضی‌مند است. نگاه سیستماتیک نگاهی است که شما مثلاً می‌بینید که طرف در شطرنج آن‌چنان استعداد دارد که محیرالعقول است ولی بعد می‌رود به کشور آلمان پناهنده می‌شود چون برای او دیانت و تقوا معنا نمی‌دهد.

استاد طاهرزاده با تأکید بر اینکه این هوشیاری خیلی مهم است که ما در رینگ نخبه پروری دنیای مدرن نیفتیم، تصریح کرد: ذهن مهندسی و ریاضی‌مند و تقوا را که باهم ترکیب کنیم می‌شود شیخ بهایی (ره) ما، ولی ذهن مهندسی و ریاضی‌مند تنها می‌شود یک شخصی که بمب اتم را ساخت، بمب اتم هم کشف، هم نظم و هم ریاضی‌مند عالم است به جهت اینکه می‌خواهد آن توان انرژی داری عالم را کشف کند.

ایشان با اشاره به آیه ۳۰ سوره روم که می‌فرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا، فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا، لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ …»، خاطرنشان کرد: ما اگر کلمه نخبه را در معنای جهانی آن تعریف کردیم بعداً با کسانی روبرو خواهیم شد که به اعتبار ذهن ریاضی‌مندشان برای خود شخصیت قائل هستند، درصورتی‌که ما برای هرکس به اعتبار تقوا شخصیت قائلیم و همچنین در کمال انسانی تفاوتی قائل نیستیم یعنی پیامبر گرامی اسلام (صلوات‌الله‌علیه) را با یک فرد معمولی در داشتن زمینه کمال الهی مساوی می‌دانیم.

طاهرزاده بابیان اینکه آیا ما با توجه به این شرایط باید نیرو سازی بکنیم یا نکنیم؟، عنوان کرد: بالاخره ما می‌دانیم در کارهایی که روبروی ما هست استعدادهای متفاوتی نیاز داریم، ما هم اباذر، هم کمیل و هم حمزه سیدالشهدا نیاز داریم، مسلماً توانایی‌هایی که حمزه سیدالشهدا دارد را اباذر و کمیل نخواهند داشت.

وی ادامه داد: حالا ما در کمالات انسان‌ها همه را مساوی می‌دانیم ولی برای کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم باید مناسب با آن کار، توان انسان‌ها را در نظر بگیریم، توانایی انسان‌ها به معنای کمال انسان‌ها نیست یعنی شما در خود جبهه هم ممکن است آن بسیجی بی‌سر و صدا گاهی در قرب الهی از عزیز جان ما شهید حاج قاسم سلیمانی جلوتر باشد.

ایشان بابیان اینکه جهاد بستر بسیار خوبی برای ظهور انسان‌های بزرگ است، افزود: انقلاب حضرت امام خمینی (ره) بستری را فراهم کرد که انسان‌هایی که توانایی کارهای بزرگ را داشتند به میدان آمدند و شرایط ظهور استعدادشان فراهم شد ما نیز باید میدان ظهور انسان‌ها را فراهم کنیم و انسان‌ها خودشان را بر اساس اهداف ما و استعداد خودشان به ظهور برسانند و اصلاً نباید از این قاعده غفلت کنیم.

استاد طاهرزاده در ادامه گفت: شما مسئولیت‌هایی را که انسان‌های این زمان برعهده گرفته‌اند را به بچه‌های متعهد خوب متذکر شوید، آن‌وقت خواهید دید خودش احساس مسئولیت می‌کند و به شما خواهد گفت چه کاری از او بر می‌آید.

مدیرکل اسبق اداره آموزش‌وپرورش استان اصفهان افزود: در هویت دینی بستری که فراهم شد هر فردی نسبت به احساس مسئولیت خود فعالیت انجام خواهد داد مثلاً آن فرد نماز شب خوان به دنبال عبادت خود و طهرانی مقدم هم به دنبال احساس مسئولیت خود خواهند رفت.

وی بابیان اینکه ما در مقابل با جهان مدرن چه‌کار باید بکنیم، عنوان کرد: ما در مقابل با جهان مدرن یا باید جهان مدرن را بپذیریم و یا اینکه تماماً از جهان مدرن فرار کنیم، ما معتقدیم حضرت امام خمینی (ره) با نظر به جهان مدرن و فرار نکردن از آن هویت قدسی جهان بشر را متذکر شد.

استاد طاهرزاده در پایان با تأکید بر اینکه بشر امروز آماده است تا شما در کل دنیا آزادی را در عین افق قدسی پاس بدارید، افزود: مراقب باشید شما که با بچه‌های متفکر در تعامل هستید کاری نکنید که او شاگرد مکانیک شود، به او میدان دهید تا خودش را ظاهر کند.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 2020/07/18 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir