آخرين بروزرساني سه‌شنبه 18 اکتبر 2016

یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های خیرماندگار برگزار شد

8به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، یازدهمین نشست از سلسله نشست‌های خیرماندگار عصر روز دوشنبه مورخ ۲۶ مهر ماه با حضور جمعی از مدیران و صاحبنظران خیریه‌ها با موضوع حکمرانی در خیریه‌ها و با سخنرانی استاد سعید نریمان؛‌ مدیر گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف در سالن اجتماعات بنیاد آلاء برگزار شد.

سعید نریمان در این نشست با اشاره به تعاریف و وییگی‌های خیریه در کشورها و فرهنگ‌های مختلف اظهار داشت: غالبا آنچه موجب ارائه تعریف‌های متفاوت از نظام خیریه‌ها در کشورهای مختلف می‌شود تفاوت در ماهیّت سازمان‌های مذکور نیست بلکه وجود تفاوت‌های فراوان در بافت حقوقی کشور‌های مختلف و بعضا اهداف یا سبک اداره‌ آن‌ها است.

وی افزود: جامعه مدنی،‌بخش سوم اقتصاد، سازمانی عام المنفعه، یک سازمان خصوصی که به امور فقرا و دردمندان می‌پردازد، سازمانی غیردولتی، سازمانی با ساختار هئیت امنایی که به دنبال کسب سود نیست و … تعاریف مختلفی هستند که سازمان‌ها و نهادهای مختلف کشوری و جهانی از یک خیریه ارائه کرده‌اند.

‌ مدیر گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف بیان داشت: به طور کلی و با توجه به تمامی تعاریف ارائه شده می‌توان گفت: ” خیریه سازمانی است غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی است، که در قالب‌های مختلف به ارائه‌ی خدمات اجتماعی به نیازمندان می‌پردازد”.

وی در ادامه به نقش حاکمیت در امور خیریه ها پرداخت و اظهار داشت: تمامی فعالیت‌ها، تصمیم‌گیری‌ها، تصمیم‌سازی ها و تدوین و اجرایی قوانین توسط دولت در حوزه خیریه‌ها در قالب ۴ دسته کلان خدمت، تسهیل‌گری،‌تنظیم‌گری و سیاست‌گاری قابل تقسیم و بررسی است.

نریمان تصریح کرد: حاکمیت در بخش سیاست‌گذاری اموری همچون: تعیین اهداف، جهت گیری ها و اولویت دهی، ‌طراحی نظام،‌ تعیین نقش بازی گران،‌ ارزیابی، پاسخگویی و حسابدهی و هوشمندسازی در بخش تنظیم گری اموری همچون رصد و بازرسی،‌ تعیین استانداردها،‌حل دعاوی،‌صدور مجوز و ساماندهی اطلاعات و اطلاع رسانی، در بخش تهسیل گری اموری همچون زیرساخت، منابع دانشی، منابع مالی، ظرفیت سازی و ترویج،‌ ارزیابی و رتبه بندی،‌توسعه‌ی ارتباطات و شبکه سازی و ایجاد، گسترش و تقویت هماهنگی میان دولت، حاکمیت و موسسات و در نهایت در بخش ارائه خدمت امور مربوط به زنجیره ارزش رسانی و خدمت رسانی موسسات را دنبال می کند.

وی در ادامه با اشاره به نام برخی از سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با امور خیریه ها در کشور اظهار داشت: بیش از ۱۰ نهاد حکومتی در کشور با موضوعات مرتبط با امور خیریه ها درگیر هستند و غالبا خیریه ها بر اساس موضوع فعالیت،‌حوزه جغرافیایی و … حداقل با سه نهاد باید ارتباط برقرار کنند

این استاد دانشگاه ضمن تشریح نظام حاکمیتی کشور انگلستان در بحث خیریه ها بیان داشت: در کشور انگلستان ما با نظام متحد الشکل و منسجمی برای ساماندهی امور خیریه ها مواجه هستیم به طوری که وزیر جامعه مدنی در راس هرم با همکاری مجلس وطیفه سیاستگذاری در حوزه خیریه ها را بر عهده دارند و در دیگر ارکان نیز شاهد نظم متحد الشکلی هستیم.

123

نریمان در ادامه با اشاره به نظام حکمرانی خیریه ها در ایران به تشریح نقش‌ها و وظایف هر یک ار ارگان‌ها و نهادهای درگیر در بحث خیریه ها پرداخت و وضعیت ارکان چهارگانه حکمرانی خیریه ها در ایران را این گونه تشریح کرد.

124

 

وی در بخش پایانی سخنان ضمن تاکید بر لزوم تدوین، بازنگری و اصلاح قوانین بالادستی در امور خیر،‌ اظهار داشت: همچنین لازم است یکپارچه سازی اطلاعات موجود از بخش خیریه به منظور ارزیابی و بهبود سیاست‌ها را در دستور کار خود قرار دهیم.

 

نظرات[ ۱ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم | 2016/10/18 | | |
 رضا درمان,در تاریخ 28th اکتبر, 2016در ساعت 3:38 ب.ظ
نظر:

برنامه بسیار خوبی بود. مطالب بسیاری آموختم. امیدوارم با گسترش فعالیت های مطالعاتی زیرساخت های محکم تری برای کارهای مردم نهاد و ارتقای سطح بهره وری آنها از طریق حرکت هماهنگ و توسعه هوشمندانه ایجاد گردد.
از برنامه ریزان و مجریان این برنامه کمال تشکر را دارم.

نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113765 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir