اخلاص و انفاق

نام کتاب: اخلاص و انفاق

نویسنده: شهید محراب آیت الله سید عبدالحسین دستغیب

نوبت چاپ: اول/1393

تعداد صفحات: 192 صفحه

ناشر: دفتر انتشارات اسلامی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

اخلاص-و-انفاق

در پیشگفتار کتاب روایتی از امام صادق علیه السلام نقل شده است که حضرت فرمودند:

” هر که برای خدا کار کند، ثوابش به عهده ی خداست و هر که برای غیر خدا کار کند (هر که باشد) در پیشگاه خدا چیزی نخواهد داشت”

شهید آیت الله دستغیب در این کتاب موضوع اخلاص را به صورت مشروح بررسی و تبیین نموده اند. در کتاب می خوانیم که اخلاص در نیت و عمل تنها در برابر ریا و ظاهر سازی قرار ندارد بلکه از آن فراتر می رود و عمل خیر برای حظ نفس و تنها ترس از جهنم هم نباید باشد.

درباره بهره، حظ یا میل نفس در کتاب مثال هایی آورده شده است. هوا گرم است و روز جمعه با خود می گوید: حمام می روم تا خنک شوم و غسل جمعه هم انجام می دهم. یا این که حال انسان با آفرین، تحسین و ستایش خلق و یا برعکس توهین، تهمت، دروغ بستن و … دیگران تغییر کند. یا بدتر از آن کاری می کند که پس از مرگش خلق از او تعریف کنند.

کتاب در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول کتاب با عنوان اخلاص در برگیرنده ی هفت فصل می باشد. خلوص و عمل صالح، نیت و خلوص، اخلاص و ریا و مراتب اخلاص، شیطان و اخلاص، صبر، انفاق و خلوص، نتیجه و نشانه اخلاص و نفاق و اخلاص به ترتیب در فصول اول تا هفتم تبیین شده است.

حقیقت اخلاص با روایتی از رسول خدا (ص) آمده که حضرت فرمودند:

“بنده به حقیقت اخلاص نمی رسد تا گاهی که ستایش کردن مردم را دوست نداشته باشد بر کاری که برای خدا انجام داده است”

بخش دوم کتاب با عنوان انفاق و با پیشگفتاری از نویسنده شهید آغاز می شود. در ادامه موضوع انفاق در هفت فصل با عناوین، خدایی که همه چیز از اوست، انفاق های الهی، انفاق در راه خدا، حضرت زهرا سلام الله علیها و انفاق، انفاق و اهل بیت علیهم السلام، آزمایش الهی و آثار انفاق مورد بررسی قرار گرفته است.

می خوانیم:

“از لوازم قطعی شناخت خداوند، خود را به بنده بودن، خدای را به مولایی شناختن، سهولت انفاق است. وقتی که بشر فهمید خودش بنده و ملک خداست، همه چیزش هم از خداست، اگر بنا شود خودش را و همه چیزش را ملک خدا بداند، دیگر چرا انفاق کردن برایش سخت باشد؟

خودت می گویی مال دیگری است، انفاق کردن به مال دیگر به دستور خودش آیا سخت است؟”

و همچنین در کتاب آمده است:

” خداشناس حاضر است جان در راه خدای خودش بدهد،

مال چیست؟

اگر کسی در راه خدا از مال مضایقه دارد، یقین بدان ایمانی ندارد. دور خدای خودش نیامده است. …”

انفاق نیز به مانند دیگر اعمال شرط پذیرش آن اخلاص است و در حالت سختی و فشار، خلوص آن را نمایان می سازد. در این باره داستانی از امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام روایت می شود، که حضرت به منزل وارد شد دید حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها چشمهایش به گودی رفته احوال او و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام را پرسید، عرض کرد:”همه گرسنه اند، سه روز است چیزی نخورده اند” …

امیرالمؤمنین یک دینار جهت تدارک خوراک قرض می گیرند و در راه بازگشت به منزل مقداد را می بینند و پس از اصرار و دانستن وضع و احوال خانواده مقداد، ایشان را بر خود مقدم می داند، و پول را به مقداد می دهد.

محمد خلیلیان

اخلاص--و-انفاق

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =