چشم انداز

سال‌ها قبل حرکتی ارزشمند در شهر گنبدهای فیروزه‌ای آغاز شد، حرکتی که بر پایه دغدغه‌مندی و بزرگ اندیشی نیکان و بزرگان شکل گرفته و سر منشأ بسیاری از خیرات و مبرات برای شهر اصفهان شده است.

جناب آقای شیخ مهدی مظاهری از بزرگان و نیک اندیشان دیار زنده رود را کمتر کسی در این شهر و کشور است که نشناسد و یا با یکی از چندین پروژه خیریه او آشنا نباشد، هر چند سهم حاج شیخ مهدی مظاهری در این پروژه های خیر اندیش بیشتر معنوی و ایجاد دغدغه مندی در اذهان خیرین بوده است، اما به راستی تا دغدغه‌ای شکل نگیرد، حرکتی نیز آغاز نخواهد شد. دغدغه‌مندی ایشان در کارها و حضور در فعالیت خیر نه تنها بر بسیاری از فراد شهر مثمر ثمر بوده بلکه آغاز گر حرکت های بزرگ دیگری به همت نوادگان ایشان شد.

حضور و فعالیت در مسیر خیر و یا هر فعالیت دیگری برای آن که مستمر و سودمند باشد نیازمند سازماندهی مناسب است؛ از همین رو کم کم دغدغه تأسیس بنیاد آلاء در ذهن موسسان آن بوجود آمد، با این دیدگاه که سازمانی بنا نهاده شود برای فعالیت در عرصه امر خیر به شکل نوین و انجام کارهای خیر اولویت دار بر زمین مانده، آنهایی که شاید کمتر کسی سراغشان می رود.

معتقدیم کار خیر خوب را خیلی ها انجام می دهند اما، ما می خواهیم کار خوب تر را انجام دهیم.

ایام نیمه شعبان سال ۱۳۸۸ نقطه شروع این حرکت بود، حضور موثر آلاء در حوزه های فعالیتی تعریف شده و تلاش برای امر الگو سازی از همان ابتدا یکی از اهداف راهبری بنیاد آلاء در امر خیر همواره مد نظر مدیران و تصمیم گیران این نهاد قرار داشته که نمود عینی آن را می توان در استقبال بسیاری از مراکز خیریه ای و علمی کشور برای همکاری و تعامل با این نهاد مشاهده نمود.

بیانیه‌ مأموریت بنیاد خیریه راهبری آلاء

بنیاد خیریه راهبری آلاء، بنیادی است مردم‌نهاد، غیردولتی و غیرانتفاعی که با استعانت از خداوند متعال و در سایه‌ی توجهات حضرت ولی‌عصر(عج)، در جهت رشد و تعالی جامعه‌ی اسلامی و بر اساس تعالیم قرآن و اهل‌البیت(ع) در راستای تحقق حیات طیبه و همگرا با ارزش‌های مقدس انقلاب اسلامی، با انجام وظایف ذیل، آینه‌ای خواهد شد برای لقای آفتاب عالم وجود، حضرت امام مهدی ان‌شاءالله

 • شناسایی، نیازسنجی و اولویت‌بندی نیازهای واجبِ بر زمین‌مانده در حوزه‌ی امور خیر
 • تولید، کسب و نشر دانش امور خیر (الگوسازی، نظام‌سازی، آینده‌پژوهی، برنامه‌ریزی و بهینه‌یابی)
 • شناسایی، به‌کارگیری و تربیت سرمایه‌های انسانی در حوزه‌ی امور خیر
 • کسب سرمایه‌های مادی و معنوی (اعم از مالی، سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و حمایتی) و راهبری آنها در حوزه‌ی امور خیر
 • بسترسازی، یاری‌رسانی و راهبری خیریه‌ها و خیرین بالقوه و بالفعل در راستای رفع نیازمندی‌‌های اولویت‌دار امور خیر
 • تصدی‌گری امور خیری که امکان راهبری آن وجود ندارد
 • فرهنگ‌سازی و مدیریت دانش در حوزه‌ی امور خیر
 • تلاش مؤثر در تحقق هم‌افزایی و بهبود مستمر جریان امور خیر در سطح ملی و فراملی

 

 

آلاء با در نظر گرفتن رشد روز افزون نیازهای خیر کشور از یک سو و از سوی دیگر حضور پررنگ تر خیرین در عرصه های مختلف امر خیر، ضرورت نظم دهی و ساماندهی به امور خیر را بیش از هر زمان دیگر احساس و پرداختن به این مهم را به عنوان یکی از ارکان اساسی خود در نظر گرفت و تلاش کرد در یک فرآیند فعالیت های خود را در به دو بخش کلان خیر جاری (امور تصدی گری) و خیرماندگار ( امور راهبری) تقسیم بندی کند.

خیر جاری

بنیاد خیریه راهبری آلاء مطابق اصول و منطق عقلانیت دینی، خود را ملزم به انجام امور خیر اولویت دار بر زمین مانده می داند. از این رو موضوعات خیری که متولی خاصی نداشته و یا فاقد یک الگوی علمی در عرصه اجرا است در زمره دغدغه های این بنیاد قرار می گیرد و این موضوع دلیلی است برای ورود به عرصه های عملیاتی خاصی که از آنها در مجموع به حوزه خیر جاری یاد می شود.

بیانیه مأموریت حوزه خیر جاری

تصدی گری امور خیر اولویت دار بر زمین مانده که امکان راهبری آن مهیا نیست.

چشم انداز حوزه خیر جاری

تکمیل، توسعه و ارائه مدل های علمی و عملی در موضوعات خیر جاری تا آستانه واگذاری و تفویض اجرا به متولیان ذی صلاح و راهبری آنها

بنیاد آلاء در حوزه خیرجاری نظارت، ارزیابی و پشتیبانی فعالیت‌های مراکز شش گانه خود یعنی مدرسه عالی خاتم الوصیاء ‌‌‌‌‌(عج)، مرکز جامعه المرتضی (ع)، تولیت آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر(ع)، مرکز کنترل سرطان انتخاب، مرکز فرهنگی – تربیتی سلاله و مرکز مددکاری کوثر را بر عهده خواهد داشت.

 

خیر ماندگار :

«بنیاد خیریه آلاء» پس از حدود ۵ سال فعالیت در حوزه‌های مختلف فعالیت خیر، بر اساس تجربه و دانش به دست آمده، همچنین شناخت و مراوده‌ای که با خیرین و خیریه‌ها داشت، فعالیت‌های خیر خود را به سمت راهبری امور خیر سوق داد و نام بنیاد نیز به «بنیاد خیریه راهبری آلاء» تغییر یافت. که منظور از راهبری تولید و ترویج دانش، و فرهنگ‌سازی در حوزه امر خیر است؛ به عبارت دیگر سعی‌ بر آن است که با تولید و به‌کارگیری دانش در حوزه امر خیر، منابع محدود خیریه‌ها و خیرین، عالمانه و بهینه هزینه شود و با فرهنگ‌سازی در این حوزه به جای آن که تنها تعداد معدودی از جامعه عنوان خیّر را به دوش کشند، «هر ایرانی یک نیکوکار» باشد، تا دست در دست یکدیگر، بتوانیم مشکلات و معضلات جامعه را بهتر و کارآتر برطرف نماییم.

بنیاد آلاء برای دستیابی به چشم‌انداز خود با نگاهی دانش بنیان و با همکاری اساتید و صاحب‌نظران حوزه امر خیر، «سند خیر ماندگار» را تهیه و تدوین نموده است. این سند از آن جهت «خیر ماندگار» نامیده شده است که هدف آن تقویت بنیان‌ها و زیربنای دانشی فعالیت‌های خیر و گسترش آن در حوزه‌های مختلف اجتماعی، به‌صورت عالمانه و بر اساس تحقیق، پژوهش و مدل‌های مدیریتی کارآمد است.

 

بیانیه مأموریت حوزه خیر ماندگار

خیر ماندگار، وابسته به «بنیاد خیریه راهبری آلاء»، مردمنهاد، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی، با گسترۀ ملی و موثر در عرصه بین­المللی با رویکرد دانش­بنیان است که با استعانت از خداوند متعال و در سایۀ توجهات حضرت ولی‌عصر (عج) و بر اساس تعالیم قرآن و اهلالبیت(ع) و همگرا با ارزش‌های مقدس انقلاب اسلامی در جهت رشد و تعالی جامعۀ اسلامی در راستای تحقق حیات طیبه با برخورداری از مدیران، کارشناسان، کارکنان مومن، عالم، عامل، صالح، تعالی­جو و تحول آفرین فعالیت نموده و وظایف زیر را دنبال می­کند:

 • شناسایی نیازهای واجب برزمین مانده در حوزه امر خیر و اولویت­بندی آنها؛
 • (هدایت) تعامل با خیریه­ها و خیرین در راستای رفع نیازمندی‌های اولویت­دار امر خیر؛
 • برنامه­ریزی و زمینه­سازی برای کسب، تولید، نشر و کاربست دانش در حوزه امر خیر؛
 • شناسایی، تربیت و اعتلای سرمایه­های انسانی در حوزه امر خیر؛
 • جذب و گسترش سرمایه­های معنوی و راهبری آنها در حوزه امر خیر؛
 • ترویج فرهنگ وقف، نیکوکاری و امر خیر.

 

چشم انداز حوزه خیر ماندگار

طرح خیر ماندگار در افق ۱۴۱۴ طرح‌ای است «راهبر در امر خیرِ  اولویتدار بر زمینمانده در گسترۀ ملی و تاثیرگذار بر فعالیت‌های مشابه در سطح فراملی با ویژگی­های زیر:

 • پیشرو در پژوهش و تولید علم نافع و نوآور در آموزش و ترویج دانش در عرصه امر خیر؛
 • دارای تعاملات سازنده و برخوردار از موقعیتی ممتاز در سطح ملی، منطقه­ای و بین­المللی؛
 • کانون تجلی مدیریت دانش­بنیان و جامع­نگر در حوزه امر خیر؛
 • برخوردار از سرمایه­های انسانی مومن، عالم، عامل، صالح، تعالی­جو و تحول آفرین؛
 • برخوردار از بهره فناوری و توانمند در کاربست فناوری­های نوین و سامانه‌های هوشمند؛
 • مروج وقف، نیکوکاری و امر خیر.

 

sakhtar

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + دو =