مأخذشناسی وقف

نام کتاب: مأخذشناسی وقف

گردآورنده: سید احمد سجادی جزی

سال انتشار:1394

تعداد صفحات: 540

نوبت چاپ: اول- مرداد 1394

ناشر : خانه کتاب

مأخذشناسی وقف

در آغاز راه هر مطالعه ای لازم است ابتدا محقق یا هر فرد دیگری که قصد مطالعه دارد نظر و نگاهی به مطالعات صورت پذیرفته در موضوع مورد مطالعه و نتایج آن داشته و با بهره گیری از آنها و چیدن خوشه یا خوشه هایی پژوهش یا بررسی خود را استوار سازد. از این روست چنانچه مرجعی بتواند تمام منابع و مآخذ موجود در یک زمینه یا موضوع را یک جا گرد هم جمع آورد کمک موثر و ارزشمندی به محقق در نیل به هدف محسوب می شود. وجود چنین مراجعی در کنار دسترسی آسان به آنها گاه خود عامل انگیزشی و ترغیبی برای مطالعه در آن موضوع می باشد.

در موضوع وقف در گذشته کتابشناسی هایی توسط اساتید و محققین عرضه شده است، که از نظر تعداد منابع و مآخذ بسیار محدود و به معرفی کتاب در موضوع وقف بسنده شده بود. لیکن آن منابع هم با عنایت به زمان خود اقدامی در خور تحسین به شمار می روند که گردآورنده ی این کتاب نیز از آن تجارب بهره گرفته است.

مأخذ شناسی وقف حاصل 5 سال کوشش مستمر جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمد سجادی جزی است که طی مطالعات گسترده همراه با سفرها و مراجعه به اکثر کتابخانه های موجود درکشور و کتابخانه های شهرهای مکه، مدینه و نجف اشرف پدید آمده است. در این کتاب 6239 مدرک اعم از کتاب، مقاله، پایان نامه و نسخه خطی به زبان های فارسی، عربی و اردو شناسایی و معرفی شده است. در این میان گردآورنده حتی از مطالب اندک که در حد چند صفحه و در کتابی حجیم بوده نیز غفلت نورزیده و به عنوان مآخذ در کتاب معرفی نموده است.

کلیه ی مآخذ بر اساس عنوان اثر و حروف الفبا تنظیم و تدوین شده است. اطلاعات مأخذ شناسی هر منبع شامل مولفه های اصلی و فرعی می باشد. مولفه های اصلی که در برگیرنده ی کلیه ی مآخذ و منابع معرفی شده کتاب است شامل: عنوان اثر، نام نویسنده/ نویسندگان یا مترجم/ مترجمین، سال انتشار، زبان اثر(عربی، فارسی، اردو)، نوع اثر(کتاب، مقاله ، نسخه خطی ، پایان نامه)، مکان یا مکان های نگهداری برای دسترسی آسان، موضوع های اصلی و کلی هر اثر و مولفه های فرعی کتاب هم چون: مرکز نشر، نام کشور، شهر، تعداد جلد، تعداد صفحه، نوبت چاپ و سال چاپ می باشد. اگر مقاله ای در دو یا چند منبع چاپ شده باشد تمام منابع آن در این کتاب معرفی شده است.

اختصار نویسی ولی کامل و جامع نویسی مد نظر محقق این کتاب بوده است. اهتمام ایشان برآن بوده است که تمام منابع و مآخذی که تا پایان سال 1393 پیرامون وقف به رشته ی تحریر درآمده است در این کتاب معرفی شود.

مآخذ شناسی وقف مرجعی جامع برای محققین، دانشجویان و کلیه ی علاقه مندان پژوهش و مطالعه در زمینه وقف به شمار می رود.

مأخذشناسی وقف                                                 محمد خلیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =