مؤسسه بین‌المللی المرتضی(ع)در سال ۱۳۹۰، در جوار حوزۀ علمیۀقـم و با تأیید مراجع و علمای عظام، با دو رویکرد تصدیگری و راهبری در گسترۀ داخلی و جهانی تأسیس شد. هدف این مؤسسه ‌ترویج و تبلیغ و تعمیق معارف اسلام ناب محمدی(ص) و مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع)، برای مسلمانان و غیرمسلمانان است. این مجموعه در چشم‌انداز خود در نظر دارد، به یکی از مجموعه‌های تبلیغی اثرگذار جهان، در توسعۀ جامعۀ شیعی در سطح بین‌المللی تبدیل شود. همه‌ساله، با فراخوان در حوزه‌های علمیه، از بین طلاب و فضلای جوان و واجد شرایط، برای شرکت در دوره‌های تربیت مبلغ در دو شهر قم و مشهد مقدس ثبت‌نام می‌شود. اهم برنامه‌های این مرکز در تربیت مبلغ عبارت‌ است از:

۱. شناسایی و جذب استادان فاضل و مجرب و زبان‌دان در عرصۀ بین‌الملل؛

۲. برگزاری دوره‌های تربیت مبلغ به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، چینی، روسی و… در موضوعات گوناگون، از جمله زبان، فرهنگ‌شناسی، کلام تطبیقی، فقه، فلسفۀ تطبیقی، مهارت‌های تبلیغی و عرفان برای گروه‌های زبانی؛

۳. برگزاری سفرهای تمهیدی‌تبلیغی با هدف آشنایی با منطقه و کسب تجربه و تقویت زبان در کشورهای هدف.از آنجا که هــدف نهایی حوزه‌هــای علــمیه، تبلـــیغ و رســـاندن پــیام دیــن و گفــتار اهل‌بیت(ع) به مخاطبان است، این مجموعه فعالیت در عرصه‌های گوناگون تبلیغی را در دستور کار خود قرار داده است. این عرصه‌ها عبارت‌اند از:

الف. تبلیغ مجازی

۱. راه‌اندازی سایت www.byislam.com

۲.حضور مبلغان در تالارهای گفت‌وگو؛

۳. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی؛

۴. پاسخ‌گویی به سؤالات به‌صورت آنلاین و آفلاین؛

۵. تولید بانک‌های اطلاعاتی از مخاطبان؛

۶. بارگذاری صدها کلیپ به‌دست‌آمده از فعالیت‌های مبلغان در شبکه‌های اجتماعی و… .

ب. تبلیغ مکتوب

تألیف و ترجمۀ متون دینی، همواره راهی مؤثر و ماندگار در تبلیغ دین و بیان معارف و آموزه‌های‌دینی بوده است و به‌منظور بهره‌مندی از این ظرفیت، این مجموعه شروع به تألیف و ترجمۀبرخی از متون برای رفع نیاز مخاطبان کرده است. از جملۀ این متون عبارت‌اند از: ۱. ترجمۀ آثار موردنیاز مسلمانان خارج از کشور یا محققان و پژوهشگران خارجی؛ ۲. تألیف کتب معرفی اسلام به تازه‌مسلمانان و افراد غیرمسلمان به زبان‌های گوناگون؛ ۳. تدوین و تألیف محتوا و متون موردنیاز مبلغان؛ ۴. تولید ده‌ها عنوان بروشور و متون نمایشگاهی با موضوعات امام‌حسین؟ع؟، علم و دین اسلام و محیط‌زیست، اسلام و صلح،حضرت مسیح و حضرت‌مریم(ع) در اسلام و… .

ج. تبلیغ رسانه

۱. تولید حدود ۱۲۰ برنامۀ تلویزیونی «عقاید اسلامی» به ده زبان بومی و نادر، از قبیل تایی، هندی، چیچوا و بَلتی؛ ۲. تولید ۱۲۰ برنامۀ تلویزیونی با موضوع «قرآن و زندگی امروز» به زبان انگلیسی با حضور استادان و دانش‌آموختگان مستعد مرکز و ارسال صوت برنامه برای تعدادی از شبکه‌های برون‌مرزی و برخی کشورها؛ ۳. تولید ۴۰ برنامۀ تلویزیونی به زبان ایتالیایی با موضوع «اسلام برای همه»؛ ۴. تولید و بارگذاری چندصد پادکست صوتی در موضوعات مختلف دینی و مذهبی به زبان انگلیسی؛ ۵. تولید ۳۰ برنامه با موضوع اعتقادات اسلامی به زبان اسپانیایی؛ ۶. تولید برنامه با موضوع سؤالات پرتکرار غیرمسلمانان دربارۀ اسلام.

د. تبلیغ توریسم

امروزه ما شاهد حضور انبوه گردشگران خارجی در کشور خود هستیم که با حضور ایشان در ایران عزیز، برخی از سیاه‌نمایی‌های رسانه‌ها مرتفع می‌شود. این مجموعه با هدف استفاده از این ظرفیت، با اعزام مبلغان خود به برخی از مساجد و اماکن مقدس پربازدید و با برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و کرسی‌های آشنایی با اسلام، به رفع ابهامات ایشان دربارۀ دین مبین اسلام می‌پردازد که از آن استقبال شده است.عمده فعالیت‌های این مرکز در این عرصه به این شرح است: ۱. حضور دائم و موسمی در اماکن گردشگری به‌منظور آشناکردن گردشگران خارجی با فرهنگ اسلامی و پاسخ‌گویی به سؤالات و شبهات آنان در شهرهای شیراز، اصفهان، یزد، کاشان و قم؛ ۲. برگزاری کرسی‌های شیعه‌شناسی در محل مؤسسه در شهر مقدس قم؛ ۳. اهدای بسته‌های فرهنگی و کتاب به بازدید‌کنندگان خارجی.

هـ. اعزام مبلغ به خارج از کشور

با توجه به برخی از فرصت‌ها و همچنین نیازهای موجود و تشنگی روزافزون ملت‌های جویای حقیقت، این مرکز از اعزام و استقرار مبلغان به کشورهای دیگر و راه‌اندازی مراکز اسلامی در آنجا حمایت‌هایی کرده است. این فعالیت‌ها در قالب برنامه‌های زیر انجام می‌شود:
۱.بیش از ۱۵۰ اعزام به کشورهای مختلف، از جمله اوگاندا، تانزانیا، آفریقای جنوبی، هندوستان، روسیه، چین، کرۀ جنوبی، ژاپن، نیوزیلند، آلمان، لهستان، یونان، ایالات متحده، پاراگوئه و برزیل، در قالب اعزام موسمی، شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و استقرار مبلغ؛ ۲.برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت، با محوریت تعلیم‌وتربیت و با مشارکت دانشگاه ملی وروسلاو در کشور لهستان با حضور استادان و دانشجویان لهستانی و چهارده نفر از دانش‌پژوهان و مبلغان مؤسسه؛ ۳.راه‌اندازی چندین مرکز اسلامی در کشورهای برزیل، پاراگوئه، چین و… .