معرفی طرح روضه‌های خانگی

امام رضا علیه السّلام می فرمایند: فَعَلى مِثْلِ الْحُسَینِ فَلْیَبْکِ الْباکُونَ فَاِنَّ البُکاءَ عَلَیهِ یَحُطُّ الذُّنُوبَ الْعِظامَ؛ گریه کنندگان باید بر کسى همچون حسین علیه السّلام گریه کنند، چرا که گریستن براى او، گناهان بزرگ را فرو مى ریزد.
روضه‌های خانگی حتی در برهه‌ای از زمان یکی از رویدادهای اصیل حفظ فرهنگ شیعی بوده و در دوران حکومت پهلوی علیرغم ایجاد موانع بسیار برای برگزاری عزاداری سالار شهیدان، این سنت حسنه‌ی روضه‌های خانگی موجب حفظ و تقویت شعائر حسینی در جامعه‌ی ایرانی گردید، به نحوی که ما شاهدیم که اغلب شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس محصول این روضه‌ها می‌باشند.
با توجه به شرایط کنونی جامعه به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و تحمیل محدودیت‌ها، در این زمان ضرورت توجه به روضه‌های خانگی بیش از پیش نمایان می‌باشد، چرا که ممکن است افراد جامعه به دلایل رعایت مسائل بهداشتی و حفظ سلامتی خود یا دیگران، وجود افراد آسیب پذیر مانند سالمندان یا دارای بیماری خاص دلتنگ روضه و توسل به حضرت أباعبدالله الحسین علیه‌السلام باشند و امکان حضور در مجالس عمومی برایشان فراهم نباشد، لذا جهت تعظیم شعائر الهی و عملیاتی کردن فرمایشات حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی: « دعا، توسل و استغفار برای دفع بلا، اهمیت معجزه‌واری دارد. همه آنچه برای مقابله با کرونا گفته شد در حکم ابزار است و آنچه به این ابزارها، جان و روح می‌بخشد پروردگار متعال است که باید با دعا و تضرّع، نظر لطف الهی را که همواره شامل حال ملت ایران بوده است، برای عبور از این گردنه نیز جلب کرد.»
مجموعه فرهنگی تبلیغی ثاقب با همت جوانان و دغدغه‌مندان و بانیان خیر در دی ماه سال ۱۳۹۹ (فاطمیه ۱۴۴۲) تشکیل شد تا بتواند سنّت روضه‌های خانگی را احیاء نموده و در تعظیم شعائر الهی و أهل‌بیت علیهم‌السلام قدمی بردارد. این مجموعه به عزیزانی که درخواست مجلس روضه خانگی داده‌اند سخنران اعزام نموده و در برپایی جلسات روضه خانگی کمک و مساعدت می‌نماید.

اهداف مجموعه

در این طرح ضمن برگزاری جلسات روضه و جشن خانگی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با حضور اعضای خانواده اهداف کلان زیر دنبال می‌شود:

۱- احیای سنّت روضه‌های خانگی

این جلسات بعد از اتمام کرونا ادامه پیدا خواهد کرد و سنت حسنه روضه خانگی که سالیان دور کانونی برای تقویت فضای معنوی جامعه ما بوده، احیاء می‌گردد.

۲-شکل‌گیری طرح روحانی خانواده

پس از احیای روضه هفتگی و در اثر استمرار حضور مبلّغ دینی در یک خانواده و بعد از ایجاد ارتباط بین افراد خانواده با مبلغین دینی ، شکل‌گیری روحانی خانواده برای پاسخگویی به سئوالات و دغدغه‌های دینی مردم به عنوان یکی از اهداف بلند مدت این مجموعه محقق می‌گردد.

۳-ایجاد شبکه بزرگ مبلّغین روضه خانگی

یکی دیگر از اهداف بلند مدت که در این طرح پیش‌بینی شده است شکل‌گیری شبکه بزرگ مبلّغین روضه خانگی است که با این شبکه امکان ایجاد تبلیغ جریان ساز به عنوان یکی از مطالبات مهم رهبر حکیم انقلاب از مبلّغین فراهم می‌گردد.

۴-بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی

ایجاد بانک اطلاعات جامع مخاطبین روضه‌های خانگی برای بهره گیری و جهت‌دهی در امور فرهنگی و دینی از دیگر اهداف بلند مدت این طرح می‌باشد.

درخواست سخنران برای محافل خانگی

متقاضیان برگزاری روضه خانگی یا جشن خانگی پس از ثبت‌نام در سایت مجموعه فرهنگی تبلیغی ثاقب به آدرس اینترنتی www.msagheb.ir و ثبت مشخصات خود می‌توانند زمان و مکان برگزاری محفل خانگی خود را ثبت کرده و بدون هیچگونه هزینه‌ای درخواست سخنران نمایند.
همچنین طلاب و مبلّغین أهل‌بیت علیهم‌السّلام می‌توانند برای حضور در این طرح با ثبت‌نام در سایت مجموعه فرهنگی تبلیغی ثاقب اعلام آمادگی نمایند.

ثاقب در استان‌ها و شهرها

این طرح در استان‌های اصفهان (شهرستان‌های اصفهان (بهارستان، سپاهان شهر، درچه)، اردستان، برخوار (دولت آباد و حبیب آباد)، تیران و کرون، چادگان، خمینی‌شهر، خور و بیابانک، شاهین‌شهر، شهرضا، فریدن، فریدون شهر، فلاورجان، کوهپایه، لنجان (زرین شهر، فولادشهر، چمگردان، ورنامخواست)، مبارکه، نائین، نجف‌آباد، نطنز و هرند)، قم، خراسان رضوی (مشهد مقدس)، فارس (شیراز)، چهارمحال و بختیاری (شهرکرد)، گرگان، همدان و یزد (اردکان، تفت و میبد) در حال اجرا و در مراحل بعدی به فضل الهی در کل شهرها و روستاهای کشور اجرا می‌گردد.
از همه عاشقان و محبان أهل‌بیت علیهم‌السّلام دعوت به عمل می‌آید مجموعه را در رسیدن به اهداف متعالی این طرح یاری نمایند.