آخرين بروزرساني سه‌شنبه 11 دی 1397

گزارش کامل روز دوم، دومین همایش ملی خیرماندگار

دومین همایش ملی خیرماندگار «مطالعه و ارزیابی امور خیر، تمرکز بر چالش‌های نیکوکاری در ایران امروز» به همت بنیاد خیریه راهبری آلاء، معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان اوقاف و امور خیریه کشور امروز یازدهم دی ماه در سالن همایش‌های بین المللی رازی تهران در حال برگزاری است.

دبیر علمی دومین همایش ملی خیرماندگار: خرد جمعی راه برون رفت از چالش هاست

دکتر نعمت اله موسی پور؛ دبیر علمی دومین همایش ملی خیرماندگار در مورد چالش های نیکوکاری در ایران امروز افزود: محیط جهانی و ارتباط با دنیا نیز یکی دیگر از چالش های پیش روی خیریه است، عدم وجود دیپلماسی و مصونیت از مهم ترین‌های آن است. اگر نهادهای خیریه نتوانند با نهادها بین‌المللی بدون نگرانی  در سطح جهانی رایزنی و گفت وگو کنند، قطعا نمی توانند خدمات خود را با کیفیت بیشتری ارائه دهند.

 

محمدرضا دیانی: اقتصاد ربوی، کنز ثروت و نبودن ارزش از مهم‌ترین چالش های اقتصادی ماست

محمد رضا دیانی؛ رئیس مجمع کارآفرینان کشور با طرح این پرسش که ما امروز چند الگو در زمینه تولید ثروت ارائه کرده ایم؟ اظهار داشت: اقتصاد ربوی، کنز ثروت و نبودن الگوی ارزشی در خلق ثروت از چالش های مهم اقتصاد ماست. اقتصاد امروز ما اقتصاد دولتی است، در اقتصاد دولتی رانت، فساد و.. وجود دارد چون فضای رقابتی و نظارتی وجود ندارد.

رئیس مجمع کارآفرینان کشور ادامه داد: ما برای امور خیر نیاز به منبع داریم و بدون آن نمی‌توان کار خیر را توسعه داد. بزرگترین چالش امر خیر در جامعه امروز نبود منبع پاک است. امروز باید روی کارآفرینی تمرکز شود.

 

پروژه مکسا؛ انجام مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در منزل
دکتر حسن ابوالقاسمی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری آلاء، به بیان تجربه مکسا در حمایت خیریه از بیماران مبتلا به سرطان  پرداخت و افزود: این پروژه یک مدل موفق در انجام امور خیریه با تاکید بر کار علمی در زمینه سلامت است.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های شگفت انگیز ما سرمایه‌های معنوی است که به صورت عمده در هیئات مذهبی نمود پیدا کرده است، حالا این سوال مطرح است که آیا نمی‌توان این ظرفیت معنوی مردم نهاد را در کنترل سرطان به کار گرفت؟

 

 

گسیل وقف و امور خیریه به سمت جریان های علمی
حجت الاسلام سید مهدی خاموشی؛ ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه در دومین «همایش ملی خیر ماندگار» گفت: اگر اولویت را به توانمند سازی بدهیم، جنبه علمی امور خیریه، برکات فراوانی برای جامعه ایجاد خواهد نمود.
وی افزود: زمان آن رسیده است تا وقف و امور خیریه به سمت جریان‌های علمی گسیل یابد.

طیب‌نیا: تولید دانش مساله مهم امر خیر
دکتر محمد صالح طیب نیا؛ مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء و رئیس دومین همایش خیر ماندگار گفت: نخ تسبیحی که می تواند تمامی آحاد جامعه را فارغ از مسائل قومی، سیاسی، جنسیت و… در کنار هم قرار دهد، مسئله امر خیر و نیکوکاری است.

مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء افزودند که مسئله مهم و اساسی امر خیر در جامعه امروز تولید دانش است، اکثریت تصور می‌کنند که امر خیر یعنی کمک صرفا مادی به نیازمندان و کسی که در تولید دانش نیکوکاری تلاش می‌کند، خیر نامیده نمی‌شود. در شرایط کنونی ابتدا باید نگاه خود را به امر خیر تغییر دهیم.

 

واعظ مهدوی: چرا هزینه های خیریه در ایران ناکارامد است؟

محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان در ابتدا شعار همایش مبنی بر «هر ایرانی یک نیکوکار» را ستود و آن را امری بسیار مهم دانست و آرزو تحقق روزی را نمود تا در جامعه ایران اشخاص فقط به فکر خود نبوده و دغدغه دیگران را نیز داشته باشند.

این فعال با سابقه حوزه خیریه چنین تلاشی را در دنیای پیشرفته را با سابقه دانست در حدی که در مصاحبه‌های استخدامی نیز مسئله انجام فعالیت‌های داوطلبانه و نیکوکاری بخشی مهمی از مسائل مورد سنجش هست.

 

 

این خبر به تدریح تکمیل می شود.

نظرات[ 0 ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1397/10/11 | | |


نظر بدهید

نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir