آخرين بروزرساني یکشنبه 21 دی 1399

حرمی که فریادرس نیازمندان است/ از توزیع روزانه ۱۰۰۰ پرس غذا تا برگزاری روضه‌های خانگی

مدیر اجرایی استان مقدس حضرت زینب(س) اصفهان گفت: ازجمله اقدامات حرم مطهر زینبه قبل از شیوع ویروس کرونا هر روز و هرشب در ایام هفته اطعام نیازمندان بوده ‌است که پس از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم به‌صورت غذای گرم از نیازمندان پذیرایی کنیم؛ به همین علت به توزیع بسته‌های ارزاق روی آوردیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، محسن صادق‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: سازمان اوقاف و شورایی که تصمیمات برگزاری مراسمات در دهه محرم را اتخاذ می‌کرد تصمیم گرفت در آن ایام به علت شیوع ویروس کرونا در حرم زینبیه برنامه‌ای صورت نگیرد؛ سال‌های گذشته در ایام محرم و دهه فاطمیه جمعیت‌های زیادی در برنامه‌ها شرکت می‌کردند و تصمیم ما بر این بود که این چراغ را خاموش نکنیم اما در یک قالب جدید به عزاداران ارائه بدهیم.

مدیر اجرایی استان مقدس حضرت زینب(س) با اشاره به اینکه طرح روضه خانگی طرحی است که در قالب جدید به عزاداران ارائه دادیم افزود: یکی از ثمرات این طرح احیاء سنت‌ها است همان‌طور که در گذشته به‌خاطر داریم در ایام عزا روحانی در منازل حضور می‌یافت و فضای دینی و تربیتی را در خانواده‌ها شکل می‌داد و در حدیث کساء داریم که حضرت رسول می‌فرماید اگر در یک مکانی شیعیان ما جمع شوند و ذکر ما گویند غم آن جمع برطرف خواهد شد. در اهمیت این موضوع امام صادق می‌فرمایند: مجالس خود را با ذکر اهل‌بیت زینت دهید.

وی با تأکید بر اینکه این کار را در قالب روضه‌های خانگی انجام دادیم گفت: از بعضی از روحانیون و مداحان شاخص اهل‌بیت دعوت کرده‌ایم، که این عزیزان به‌صورت تبرعی فعالیت خود را انجام می‌دهند؛ ما در دهه اول محرم این جلسات را به‌صورت مفصل برگزار کردیم و صاحبان مجالس تماس می‌گرفتند یا در شبکه‌های مجازی درخواست می‌کردند و با هماهنگی لازم مداح و روحانی و یک تعداد خادم برای توزیع تبرکات با پرچم متبرک استان حضرت زینب صغری در جلسه حضور می‌یافتند.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: در ایام محرم حدود۱۶۰ جلسه روضه خانگی برگزار کردیم که این طرح مربوط به منطقه زینبیه نیست و از تمام نقاط شهر اصفهان درخواست داریم.

مدیر اجرایی استان مقدس حضرت زینب(س) تصریح کرد: پس از ایام محرم و صفر دو مورد تصمیم‌گیری شد که اولین مورد تثبیت روضه خانگی و یا جلسات هفتگی است و پس از تماس با خانواده‌ها و نظرسنجی راجع به مراسم برگزار شده اگر موافقت کردند بنا به شرایط آن خانواده جلساتی برای هفته یکبار و یا ماهی یکبار برگزار می‌کردیم؛ دومین مورد تبلیغ گسترده‌تر در مناطق مختلف شهر اصفهان بوده است تا روضه‌های خانگی را به‌صورت مفصل‌تر برگزار کنیم. حتی برای یک نفر هم ما ارسال مداح و روحانی را داریم.

وی با تأکید بر اینکه ارسال روحانی مداح و خادم در هیچ کجا از شهر اصفهان محدودیت ندارد افزود: ما حتی از شهرهای مختلف درخواست داشته‌ایم. ما در حال حاضر در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای اجرایی کردن این طرح در دیگر شهرها و استان‌ها هستیم و برنامه‌ریزی داریم این برنامه در سال‌ها و ماه‌های آتی به‌صورت مستمر باشد همچنین یک مشاور به‌عنوان مشاور خانواده و مربی کودک در کنار این مجموعه در اختیار خانواده‌های متقاضی قرار بگیرد.

توزیع روزانه ۱۰۰۰ پرس غذای گرم بین نیازمندان

صادق‌زاده تصریح کرد: از دیگر اقدامات حرم مطهر زینبه قبل از شیوع ویروس کرونا هر روز و هرشب در ایام هفته اطعام رسانی به نیازمندان بوده‌است که پس از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم به‌صورت غذای گرم از نیازمندان پذیرایی کنیم به همین علت به توزیع بسته‌های ارزاق روی آوردیم و پس از صحبت با خیرین به‌علت معضلات و مشکلات موجود تصمیم گرفتیم همچنان طبخ غذا را انجام دهیم و بین نیازمندان توزیع کنیم.

مدیر اجرایی استان مقدس حضرت زینب با اشاره به اینکه ما این کار را انجام دادیم تا موفق به توزیع روزانه ۱۰۰۰ پرس غذای گرم بین نیازمندان شده‌ایم افزود: در حوزه غذای گرم و توزیع بین نیازمندان سه محور برای فعالیت در نظر گرفته‌شده است؛ اولین محور تأمین مالی برای اقلام موردنیاز و تأمین منابع انسانی است که از ظرفیت خادمین استفاده کردیم در مرحله دوم برنامه‌ریزی برای طبخ غذا و تهیه تجهیزات لازم است. آخرین محور هم توزیع و شناسایی نیازمندان است.

وی بیان کرد: ما خیرین شهری و منطقه‌ای را رصد می‌کنیم که کدام خیریه در حوزه نیازمندان و اطعام فعالیت دارند. حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ خیریه شناسایی کردیم و ۳۰ درصد غذاها در مهمانخانه سرو می‌کنیم  و ۳۰ درصد دیگر را مردم با ژتون‌هایی که در دست دارند دریافت می‌کنند؛ بقیه موارد را در اختیار خیریه‌ها قرار می‌دهیم که در قسمت بسته‌بندی خادمیاران حضرت رضا این کار را انجام می‌دهند.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1399/10/20 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir