آخرين بروزرساني یکشنبه 21 دی 1399

کارهای فاخری در حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها انجام شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: کارهای فاخری در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و رسانه‌ای در حرم حضرت زینب بنت موسی ابن جعفر سلام‌الله علیهما خواهر امام رضا علیه‌السلام انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، حجت‌الاسلام معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به همراه اعضای شورای معاونین اداره کل از حرم حضرت زینب بنت موسی ابن جعفر سلام‌الله‌علیهما خواهر امام رضا علیه‌السلام بازدید و در نشستی مشترک با مسئولان این حرم مطهر به گفت‌وگو پرداخت.

معتمدی در این نشست خدمت به آستان مقدس اهل‌بیت علیهم‌السلام توفیق بزرگی دانست و گفت: با پایان هشت سال دفاع مقدس برخی تصور می‌کردند باب شهادت در کشور ما بسته شد اما در سال‌های اخیر با شهادت شهدایی همچون شهید محسن حججی و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی برهمگان حجت تمام شد که این خون شهدا است که نظام و کشور و انقلاب را بیمه کرده است .

وی ادامه داد: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی وظیفه اجرا از ادارات و نهادهای دولتی خارج و به مؤسسات و مراکز بخش خصوصی واگذارشده است و حرم حضرت زینب بنت موسی ابن جعفر سلام‌الله علیهما خواهر امام رضا علیه‌السلام نیز بر همین اساس، دغدغه‌مند و باانگیزه کارهای فاخری در ابعاد مختلف فرهنگی هنری قرآنی و رسانه ای انجام داده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بابیان اینکه باید به این نکته توجه کنیم که چگونه می‌توان فرهنگ صحیح را در جامعه نهادینه کرد، افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان وظیفه سیاست‌گذاری و تسهیل گری به‌منظور حمایت از مجموعه‌های فرهنگی را بر عهده دارد و در این راستا برای شناساندن مراکز فرهنگی فعال به یکدیگر و سایر مراکز و همچنین سایر حمایت‌ها آماده هر نوع همکاری است.

همچنین دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد آلاء نیز در این نشست که باهدف تعاملات روزافزون بین این دو نهاد برای ارائه خدمات بهتر به محرومین برگزار شد، اظهار کرد: امروز مجموعه بنیاد خیریه راهبری آلاء فعالیت‌های خود را در دو حوزه خیر جاری (تصدی‌گری امور خیر) و حوزه خیرماندگار(راهبری دانش‌بنیان امور خیر) برنامه‌ریزی و دنبال می‌کند.

طیب‌نیا در ادامه افزود: در حوزه خیر جاری که حوزه تصدی‌گری بنیاد است، با شعار پرداختن به امور خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده در پنج مرکز فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کرده‌ایم که تولیت حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها یکی از این مراکز است که باهدف محرومیت‌زدایی با محوریت حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها به این منطقه ورود پیداکرده‌ایم.

وی با بیان این که بیشترین حجم ورود خیرین در استان اصفهان مربوط به این منطقه است، بیان داشت: ما در حرم حضرت زینب سلام‌الله‌علیها فعالیت‌های متعددی را بخش‌های مذهبی، فرهنگی‌، اجتماعی و عمرانی در این‌ منطقه برنامه‌ریزی و در دست اجرا داریم و بنا داریم آستان مقدس در پنج سال آینده به یکی از قطب‌های گردشگری زیارتی تبدیل کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از حلقه‌های مفقوده نظام سلامت در حوزه سرطان خدمات حمایتی تسکینی بود لذا بنیاد آلاء با ایجاد و راه‌اندازی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان ایرانیان به این حوزه ورود پیدا کرد و امروز به‌عنوان یکی از مراکز تخصصی ارائه خدمات حمایتی تسکینی در شهرهای اصفهان، تهران، قم، کاشان و مشهد به بیماران مبتلابه سرطان ارائه خدمت می‌کند.

مدیرعامل بنیاد آلاء با تأکید بر این‌که مکسا در حوزه درمان بیماران سرطانی ورود نمی‌کند؛ بیان داشت: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مراقبت‌های تسکینی رویکردی، برای بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده وی که درصدد مقابله با شرایط ناگوار ناشی از بیماری صعب‌العلاج است. بدین منظور درمان درد و انجام مراقبت‌هایی برای رفع سایر مشکلات جسمی، روحی، روانی و معنوی موردتوجه است.

طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این موضوع که حوزه خیر در کشور از ظرفیت بالایی برخوردار است اما آن‌طور که باید اثربخشی ندارد، افزود: به همین منظور ما در حوزه خیرماندگار که حوزه راهبری بنیاد است باهدف مدیریت دانش امور خیر و نیکوکاری، مدیریت پایش و بهینه‌سازی امور خیر و نیکوکاری، فرهنگ‌سازی و ترویج امور خیر و نیکوکاری و پرورش سرمایه‌های انسانی امور خیر و نیکوکاری فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کرده است.

وی افزود: در همین راستا پژوهشکده آلاء که تنها پژوهشکده در حوزه مطالعات نوین وقت خیریه در کشور است با همکاری دانشگاه اصفهان راه‌اندازی شده است و دو مرکز توسعه نیکوکاری و مرکز فرهنگ نیکوکاری نیز راه‌اندازی و فعالیت خود را آغاز کرده است.

مدیرعامل بنیاد آلاء در ادامه به تألیفات تخصصی بنیاد آلاء در حوزه امور خیر و نیکوکاری اشاره کرد و بیان کرد: متفکرین حوزه اجتماعی معتقدند که این قرن، قرن خیریه‌ها است و خیریه‌ها دنیا را اداره می‌کنند لذا با توجه به این رویکرد کتاب معماران عصر جدید تألیف و در حال حاضر در مرحله دریافت مجوز نشر است و پیش‌ازاین کتاب‌های خیریه در جوامع اسلامی، به توان ایران، همیشه جاری و سفیران مهربانی تحت برند کتاب آلاء چاپ و روانه بازار نشر شده است.

گفتنی است در این بازدید سعید حسینی مشاور فرهنگی آستان حضرت زینب بنت موسی ابن جعفر سلام‌الله علیهما خواهر امام رضا علیه‌السلام نیز به بیان توضیحاتی پیرامون نحوه فعالیت این مرکز در حوزه‌های مختلف پرداخت.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1399/10/21 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir