آخرين بروزرساني شنبه 27 دی 1399

بررسی راه‌کارهای همکاری مشترک بنیاد آلاء و دانشگاه شهید باهنر کرمان

در نشستی مشترک راه‌کارهای همکاری مشترک بنیاد آلاء و دانشگاه باهنر کرمان با حضور مسئولان این دو نهاد بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، دکتر محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه باهنر کرمان در این نشست ضمن خوشامدگویی اظهار کرد: نهادهای خیریه و مردم‌نهاد در کشور، با پشتوانه ایمانی و با عقیده محکم در حال فعالیت و ارائه خدمات گوناگون به عموم مردم هستند.

وی بابیان اینکه درصورتی‌که کمک‌های خیرین صرف امور علمی و دانشی شود، شناسایی و شکوفایی استعدادهای درخشان را به همراه خواهد داشت، بیان کرد: باید برای نهادینه شدن این تفکر که اگر بخشی از کمک‌های خیرین در مسیرهای نرم همانند افزایش آموزش و پژوهش قرار بگیرد می‌تواند حل معضلات و مشکلات کشور را تسریع کرده و همچنین به افزایش اثربخشی سرمایه‌های خیرین بینجامد، گام برداریم.

رئیس دانشگاه باهنر کرمان ادامه داد: فردی که کار خیر انجام می‌دهد از نظر معنوی به یک آرامش روحی دست پیدا می‌کند که این حس برای خیری که می‌داند در یک کار هدف‌دار شرکت کرده است، چند برابر خواهد بود.

وی با بیان این‌که بنیاد خیریه آلاء با نیت خیری که دارد و شعاری که برای خود برگزیده است می‌تواند کارهای بزرگی را انجام دهد، افزود: این بنیاد کارهای بزرگی را آغاز کرده است و امید است بتواند این امور را به سرانجام خوبی برساند؛ همچنین دانشگاه باهنر نیز آمادگی دارد تا حد ممکن در این مسیر با بنیاد آلاء همکاری داشته باشد.

همچنین دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء ضمن تشریح فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد آلاء در دو حوزه خیر جاری و خیر ماندگار تصریح کرد: اقتصاد امور خیر و نیکوکاری در کشور از رقم بالایی برخوردار است اما به دلایل مختلفی ما همچنان در این حوزه شاهد کمّی‌ها و کاستی‌هایی هستیم.

طیب‌نیا افزود: امروزه در کشورهای غربی به دانش امور خیر و نیکوکاری در سطح تحصیلات تکمیلی و علمی دانشگاهی نگاه می‌شود و پژوهشگران و محققان سرشناسی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: بنیاد آلاء با نگاه پرداختن به امور خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده، مهم‌ترین مسئله امور خیر و نیکوکاری را حوزه تولید دانش بومی و پژوهش درزمینهٔ امور خیر و نیکوکاری دانسته است و علاوه بر فعالیت‌های حوزه تصدی‌گری خود بخشی از فعالیت‌هایش را در حوزه خیر ماندگار (راهبری دانش‌بنیان امور خیر) متمرکز کرده است.

طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود به صدور مجوز راه‌اندازی پژوهشکده آلاء (مطالعات نوین امور وقف و امور خیر) در دانشگاه اصفهان اشاره و تصریح کرد: پیش‌ازاین مرکز پژوهشی آلاء (مطالعات نوین امور وقف و امور خیر) با همکاری دانشگاه اصفهان در این دانشگاه راه‌اندازی شده بود که با موافقت دانشگاه اصفهان در حال ارتقاء به پژوهشکده است و همچنین بنیاد آلاء توانسته است مجوز تأسیس انجمن علمی مطالعات نوین وقف و امور خیر را از وزارت علوم و همچنین مجوز فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات نوین وقف و امور خیر را از دانشگاه اصفهان دریافت کند.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که فضای عمومی کشور بایستی فضای ترویج، تولید، گسترش و تحقیق علم و پرورش عالم و محقق باشد گفت: هدف از این نشست دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های خیریه است.

همچنین حجت‌الاسلام علی ملانوری قائم‌مقام مدیرعامل بنیاد آلاء در این نشست ضمن تشریح فعالیت‌های حوزه خیر ماندگار بنیاد آلاء تصریح کرد: خیر ماندگار برای انجام فعالیت‌های خود چهار هدف (عرصه) مدیریت دانش امور خیر و نیکوکاری، تسهیل و توسعه امور خیر و نیکوکاری، فرهنگ‌سازی امور خیر و نیکوکاری و ترویج امور خیر و نیکوکاری را دنبال می‌کند.

ملانوری در ادامه به برگزاری سومین همایش ملی خیر ماندگار با موضوع مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران اشاره کرد و بیان داشت: سومین همایش ملی خیر ماندگار با همکاری سازمان اوقاف و امور خیر کشور و همراهی و همکاری مراکز علمی، دانشگاهی و انجمن‌های خیریه‌های و مراکز مردم‌نهاد در اسفندماه امسال در تهران برگزار می‌شود.

همچنین در این نشست دکتر حسین نظام‌آبادی‌پور معاون پژوهشی و فناوری، دکتر سید محمدرضا اسلامی معاون فرهنگی و اجتماعی و احمد یوسف‌زاده مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان حضور داشتند.

در این جلسه مقرر شد پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری بنیاد خیریه راهبری آلاء و دانشگاه شهید باهنر کرمان تدوین و پس از تصویب به امضاء دو طرف برسد.

همچنین دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء و حجت‌الاسلام علی ملانوری قائم‌مقام مدیرعامل بنیاد آلاء در ادامه سفر خود به کرمان با حضور در گلزار شهدای کرمان به مقام شامخ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار حسین پورجعفری و دیگر شهدای آرمیده در این گلزار ادای احترام کردند.

 

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1399/10/27 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir