آخرين بروزرساني دوشنبه 16 فروردین 1400

رشد سه برابری فعالیت‌های بنیاد آلاء در سال ۱۳۹۹/ تشریح الزامات و تغییر رویکردهای مدیریتی دوره تعالی بنیاد

مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء ضمن اشاره به رشد سه برابری فعالیت‌های بنیاد آلاء در سال ۱۳۹۹، الزامات و تغییر رویکردهای مدیریتی دوره تعالی بنیاد را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء در دیدار نوروزی با معاونان، مدیران و کارکنان بنیاد آلاء و مراکز تابعه مستقر در اصفهان ضمن تبریک سال نو،‌ اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان با اشاره به مشکلات متعدد اقتصادی و همه‌گیری کرونا در کشور اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شد در سال ۱۳۹۹ به دلیل  کاهش رونق اقتصادی و رکود اقتصادی شاهد کاهش کمک به خیریه‌ها باشیم اما با توجه به همه‌گیری کرونا یک همدلی در کشور ایجاد شد و به‌ویژه در ابتدای سال حجم کمک‌های مردمی به خیریه‌ها با رشد و افزایش چشمگیری مواجه شد و در مجموع فضای خیر کشور در سال گذشته پررونق‌تر و مردم حس همدلی و مشارکت بیشتری داشتند.

طیب‌نیا در ادامه به تشریح گزارش عملکرد یک‌ساله بنیاد آلاء و مراکز تابعه پرداخت و افزود: به‌طور متوسط فعالیت‌های بنیاد آلاء و مراکز تابعه در سال ۱۳۹۹ چه نظر مالی و چه از نظر تعداد فعالیت، رشد ۳ برابری داشت؛ البته در برخی از پروژه‌ها تا ۸ برابر و در حوزه جذب مشارکت‌ها نیز تا ۴ برابر رشد داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: همان‌طور که اطلاع دارید در ابتدای سال گذشته هیئت‌مدیره بنیاد ۸ کلان پروژه برای بنیاد و مراکز تابعه تعریف کرد که در سه کلان پروژه مکسا، خیرماندگار و عمرانی حرم شاهد رشد و پیشرفت بهتری بوده‌ایم و دیگر کلان پروژه‌های بنیاد و مراکز تابعه نیز از رشد و پیشرفت نسبی خوبی برخوردار هستند.

طیب‌نیا در ادامه به تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در کلان پروژه‌های بنیاد و مراکز تابعه پرداخت و افزود: مصوب شده است مرکز مکسا به‌عنوان یک مجموعه مجزا با هیئت‌مدیره مجزا اما با نظارت راهبردی بنیاد فعالیت خود را دنبال کند و در مرحله دریافت مجوزهای لازم است،‌ همچنین ۴ شعبه مشهد، کرمان، کاشان و قم راه‌اندازی شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم شمار شعب مکسا در سال جاری به ۱۷ شعبه فعال در سطح کشور برسد،‌ همچنین در بحث جذب مشارکت‌های مالی نیز شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در این مرکز بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: در حوزه خیرماندگار مجوز ارتقاء مرکز پژوهشی آلاء به پژوهشکده آلاء توسط دانشگاه اصفهان صادرشده، مرکز توسعه نیکوکاری (متن) که شامل چندین کلان پروژه ملی ازجمله سامانه ملی خیرماندگار که یک سامانه راهبری چندبعدی در حوزه نیکوکاری و خیریه در کشور است راه‌اندازی شده، به‌طوری‌که می‌توان گفت امروز زیرساخت‌های توسعه حوزه خیرماندگار در بنیاد فراهم‌شده است.

مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء در ادامه به تشریح اقدامات عمرانی آستان مقدس پرداخت با اشاره به تخصیص بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال طی سال ۱۳۹۹ به پروژه‌های عمرانی حرم، گفت: در حوزه عمرانی آستان مقدس در حال حاضر ۲۵ پروژه عمرانی تعریف و در حال اجرا است و هر یک از این پروژه‌ها با درصد پیشرفت خوبی در حال پیگیری هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیگر کلان پروژه‌های بنیاد آلاء و مراکز تابعه پرداخت و بیان داشت: نقشه راه ایجاد مدرسه تخصصی اشتغال مرکز سلاله تدوین و تیم اجرایی آن مستقرشده است و امسال به‌صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد، همچنین پروژه شبکه اطعام مردمی کوثر در عید غدیر سال ۱۳۹۹ کار خود را تهیه و توزیع ۲ هزار پرس غذای گرم آغاز کرده و در نیمه شعبان سال ۱۴۰۰ به آمار ۲۲۰ هزار پرس غذا رسید، همچنین تیم اجرایی این پروژه در نظر دارد این آمار را در ماه مبارک رمضان به یک‌میلیون وعده غذایی برساند.

طیب‌نیا در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت‌های انجام‌گرفته در سطح بنیاد و مراکز تابعه افزود: راه‌اندازی مرکز رشد آلاء،‌ فعالیت‌های حوزه اجتماعی و حوزه زیارتی آستان مقدس ازجمله طرح روضه‌های خانگی، طرح آزادی ۱۳۳ زندانی در شب عید، همایش خیرماندگار، راه‌اندازی مرکز توسعه فرهنگ نیکوکاری ازجمله دیگر فعالیت‌های صورت گرفته در بنیاد آلاء و مراکز تابعه در سال گذشته است.

مدیرعامل بنیاد آلاء در بخش دوم سخنان خود به ترسیم نقشه راه فعالیت‌های بنیاد آلاء در سال ۱۴۰۰ پرداخت و بیان داشت: بنیاد آلاء طی سال‌های گذشته دو دوره ۵ ساله راه‌اندازی از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۴ و دوره پنج‌ساله دوم از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ دوره تثبیت را پشت سر گذاشته و از سال ۱۳۹۹ وارد دوره ۵ ساله سوم یا دوره تعالی شده است که در این دوره نیازمند تغییر رویکردها و الزاماتی هستیم.

وی افزود: حرکت از کارایی به اثربخشی اولین تغییر رویکرد مدیریتی بنیاد در دوره تعالی است به‌طور مثال در یک بازی فوتبال یک تیم ازنظر عملکردی و تاکتیکی بهتر عمل کرده اما درنهایت نتیجه بازی را واگذار کرده است،‌ لذا ما در این تغییر رویکرد به دنبال سنجش میزان رسیدن مرکز به اهداف اصلی هستیم.

طیب‌نیا تغییر رویکرد دوم را تغییر از تصدی‌گری به راهبری عنوان کرد و بیان داشت: ما در ۵ ساله دوم بنیاد برای این‌که بتوانم  وارد حوزه راهبری شویم باید در عرصه‌های تصدی‌گری تجربه لازم را کسب می‌کردیم اما امروز هر یک از مراکز ما باید الگویی برای دیگر خیریه‌ها باشند و بتوانند به دیگر مراکز و خیریه‌ها مشاوره بدهند و تجارب و اسناد خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

وی حرکت از خیرجاری به خیر ماندگار را سومین تغییر رویکرد مدیریتی دوره تعالی بنیاد دانست و بیان داشت: در سال ۱۳۹۴ می‌گفتیم امروز فعالیت‌های خیرماندگار ۱۰ درصد فعالیت‌های بنیاد است و فعالیت‌های خیرجاری ۹۰ درصد، باید به‌جایی برسیم که این نسبت عکس شود و امروز زمان آن است که این تغییر در بنیاد حس شود،‌ ما باید فعالیت‌های خیر ماندگار را در بنیاد و مراکز تابعه گسترش دهیم‌ به‌طور مثال الگوی توسعه حرم و یا نرم‌افزارهای طراحی‌شده برای حرم یا مکسا باید در اختیار دیگر مراکز مشابه قرار بگیرد.

طیب‌نیا چهارمین تغییر رویکرد مدیریتی بنیاد آلاء را حرکت از کارهای منطقه‌ای و شهری به سمت کارهای ملی و بین‌المللی مطرح کرد و بیان داشت: ما امروز باید به فکر کارهای ملی و بین‌المللی باشیم و نباید تنها به رفع معضلات اجتماعی منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان فکر کنیم بلکه باید با نگاه راهبری و خیرماندگار و با گسترش الگوهای موفق بنیاد و مراکز به رفع معضلات اجتماعی تمامی مناطق محروم کشور باشیم.

 وی افزود: البته در این مسیر الزاماتی هم باید مدنظر باشد که مهم‌ترین آن تقویت بعد دانشی، خلاقیت و فعالیت حرفه‌ای است ما باید بدانیم که لازمه دوره تعالی بنیاد تخصص، دانش، کار حرفه‌ای و خلاقیت و نوآوری است و با این نگاه باید برای رشد نیروی انسانی بنیاد آلاء برنامه‌ریزی کنیم.

تقویت حوزه IT  و مدیریت دانش و تقویت بعد ارتباطات و روابط عمومی از دیگر الزاماتی بود که طیب‌نیا به آن اشاره کرد و بیان داشت: تفویض اختیارات به مراکز حوزه خیرجاری دیگر الزام دوره تعالی در بنیاد آلاء است چراکه برخی از مراکز ما به بلوغ لازم رسیده‌اند و می‌توانند به‌صورت یک مرکز مستقل فعالیت کنند مانند مرکز مکسا، البته نظارت‌های راهبری بنیاد آلاء در این مراکز همچنان خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ایجاد منابع مالی پایدار برای فعالیت‌های بنیاد و تلاش و پشت‌کار مضاعف و خستگی‌ناپذیر دو الزام دیگر این دوره است که امیدواریم همان‌طور که خداوند در آیه ۶۵ سوره انفال بشارت داده است باهمت و تلاش مضاعف همکاران بتوانیم هر چه زودتر به اهداف متعالی بنیاد آلاء دست پیدا کنیم.

نظرات[ ۰ ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1400/01/16 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir