آخرين بروزرساني شنبه 16 بهمن 1400

خیر ماندگار

خیر ماندگار

توجه ویژه به موضوعات خاص امور خیر شامل: فرهنگ‌سازی و ترویج، ایجاد انگیزش، اصلاح مدیریت، آموزش و ایجاد مهارت، تعامل و هم‌افزایی، پشتیبانی ایده و خلاقیت، رفع موانع رشد خیر و گفتمان‌سازی نیکوکاری، سبب شد بنیاد خیریه راهبری آلاء رویکردی را با عنوان خیرماندگار دنبال کند که به سوی راهبری دانش بنیان امور خیر گام بر می دارد.

خیرماندگار برای این منظور در چهار حوزه: مدیریت دانش امور خیر و نیکوکاری، مدیریت پایش و بهینه سازی امور خیر و نیکوکاری، فرهنگسازی و ترویج امور خیر و نیکوکاری و پرورش سرمایه های انسانی امورخیر و نیکوکاری اقدام به برنامه ریزی و فعالیت نموده است.

منظورمان از راهبری دانش بنیان امور خیر، الگوسازی، جریان سازی و بهینه‌سازی در حوزه امور خیر است؛ به عبارت دیگر سعی‌مان بر آن است که با تولید و به‌کارگیری دانش در حوزه امر خیر، منابع محدود خیریه‌ها و خیرین، عالمانه و بهینه هزینه شود و با فرهنگ‌سازی در این حوزه به جای آن که تنها تعداد معدودی از جامعه عنوان خیّر را به دوش کشند، هر ایرانی یک نیکوکار باشد، تا دست در دست یکدیگر، بتوانیم مشکلات و معضلات جامعه را بهتر و کارآتر برطرف نماییم.

جهت نیل به اهداف مورد نظر تا کنون مراکز زیر مجموعه خیرماندگار شامل : مرکز پژوهشی آلاء، کلینیک مهارت های نیکوکاری خیرماندگار و مرکز فرهنگسازی نیکوکاری راه اندازی و شروع به فعالیت نموده اند.

 1. مرکز پژوهشی آلاء

برای اولین بار در ایران، یک مرکز پژوهشی در حوزه مطالعات نوین وقف و امور خیر با همکاری بنیاد آلاء و دانشگاه اصفهان  در محل این دانشگاه در سال 1395 راه اندازی گردید. پژوهش در حوزه مغفول امور خیر و نیکوکاری و گفتمان سازی این حوزه دانشی برای مجامع علمی ماموریت اصلی این مرکز است.

این مرکز پژوهشی دارای 4 گروه پژوهشی زیر است:

 1. گروه مطالعات اقتصادی و مدیریت امر خیر
 2. گروه مطالعات تاریخی و تمدنی امر خیر
 3. گروه مطالعات دینی و حقوقی امر خیر
 4. گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی امر خیر

در این راستا مرکز پژوهشی آلاء برنامه هایی را در دستور کار قرار داده است که مهم ترین آنها عبارتند از:

 1. برگزاری همایش های ملی خیرماندگار
 2. برگزاری سلسله نشست های تخصصی خیرماندگار (مباحث نوین امور خیر)
 3. انتشار کتابهای تخصصی در حوزه امور خیر و نیکوکاری
 4. انجام پژوهش های مسئله محور در حوزه امور خیر و نیکوکاری
 5. مجله علمی پژوهشی مطالعات نوین وقف و امور خیریه
 6. راه اندازی انجمن علمی مطالعات وقف و امور خیریه
 1. کلینیک مهارت های نیکوکاری خیرماندگار

کلینیک نیکوکاری مرکزی است جهت ارائه خدمات مشاوره ای و توانمندسازی برای فعالان حوزه اجتماعی و نیکوکاری که خود شامل واحدهای ذیل است:

مرکز مشاوره خیرماندگار

مرکز مشاوره خیرماندگار با هدف ارائه مشاوره های تخصصی، مهارتی و موضوعی در حوزه وقف و امور خیر و نیکوکاری به کنشگران این حیطه راه اندازی شده است.

مدرسه تخصصی خیر ماندگار

در راستای پرورش سرمایه های انسانی متخصص برای امور خیر و نیکوکاری، آموزش مهارت های تخصصی این حوزه، تحت نام مدرسه تخصصی خیرماندگار در دستور کار قرار گرفت. تا کنون کارگاه های مهارت افزایی کوتاه مدت در موضوعات مختلفی برگزار شده است، کمک به راه اندازی رشته های دانشگاهی مرتبط با حوزه نیکوکاری و وقف از دیگر وظائف این مدرسه است.

شتاب دهنده اجتماعی

این شتاب دهنده با هدف حل مسائل اجتماعی با شیوه های نوآورانه طراحی شده است که برای گفتمان سازی و و جریان سازی کارآفرینی اجتماعی برگزاری رویدادهای استارتاپی کارآفرینی اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است

 1. مرکز فرهنگ نیکوکاری

فرهنگسازی نیکوکاری در جامعه در راستای تحقق شعار “هر ایرانی یک نیکوکار” عاملی شد که مرکز فرهنگ نیکوکاری در خیرماندگار شکل بگیرد. تولید ایده و محتوای فرهنگی، گفتمان سازی؛ جریان سازی، ترویج نیکوکاری ماموریت مرکز فرهنگ نیکوکاری است که در این راستا برنامه های ذیل را در دست اجرا دارد.

 1. فصلنامه آوای خیرماندگار

فصلنامه آوای خیرماندگار اولین فصلنامه اختصاصی در حوزه امور خیر و نیکوکاری است که به صورت تخصصی و پرونده محور به موضوعات این حوزه ورود پیدا می کند.

 1. رویدادهای نیکوکارانه

ماموریت این بخش از مرکز فرهنگسازی برگزاری رویدادهای ملی در حوزه امور خیر است که به دنبال برگزاری دو رویداد زیر است:

1.2. جشنواره خیرماندگار

جشنواه خیرماندگار محفلی است برای معرفی و تقدیر از فعالان موفق در حوزه امور خیر و نیکوکاری که هدف اصلی آن الگوسازی مدل های موفق است.

2.2. نمایشگاه ملی خیریه ها

نمایشگاه ملی خیریه ها با هدف ایجاد تعاملات دو سویه، شبکه سازی و آشنایی مردم و مسئولین با توانمندی های حوزه امور خیر و نیکوکاری در دست طراحی و اجرا است.

 1. پایگاه خبری تحلیلی نیکوکاری

ایجاد پایگاه خبری و تحلیلی به صورت تخصصی برای سازمان های بخش سوم و رویدادهای نیکوکارانه در راستای گفتمان سازی نیکوکاری در دست اجرا است.

 1. واحد چندرسانه ای

تولید محتوای نیکوکارانه به صورت چندرسانه ای شامل متن، صوت، کلیپ تصویری، موشن گرافیک و دیگر قالب های رسانه ای و ترویج آن ماموریت این واحد است.

آدرس اینترنتی:www.khairemandegar.com

نظرات[ 0 ] | موضوع: معرفی مراکز | 1400/10/01 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir