آخرين بروزرساني سه‌شنبه 07 دی 1400

نخبگی و نخبه‌پروری یک فرایند و مسیر است

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت: نخبگی و نخبه‌پروری یک فرایند و مسیر است و از دوران دانش‌آموزی و با دانش‌آموزان دارای استعداد برتر به‌عنوان آغازگران مسیر شروع می‌شود و سپس به آینده‌سازان، سرآمدان و نخبگان منتهی می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی بنیاد آلاء، دکتر منصور شریعتی در نشست با مدیر مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله ضمن تعریف فرد نخبه، مسیر و فرایند نخبگی بیان نمود: وظیفه بنیاد نخبگان شناسایی، حمایت، پشتیبانی و هدایت استعدادهای برتر در حوزه‌های علمی و سایر حوزه‌های تخصصی غیردانشگاهی به‌منظور طی مسیر نخبگی و تبدیل‌شدن به یک نخبه اثرگذار در حوزه تخصصی فرد و سپس تکریم از نخبگان اثرگذار به‌منظور الگوسازی از آنها در جامعه می‌باشد.

وی با تأکید بر اینکه از ابتدا نباید برچسب نخبگی را بر روی دانش‌آموزان زد، خاطرنشان کرد: نخبه به کسی گفته می‌شود که بتواند فرد مؤثر، جریان‌ساز و از طریق دانش و یا مهارت خاص سرآمد جامعه خود باشد.

در ادامه این نشست که به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان برگزار شد، محسن جعفری با تأکید بر اینکه مرکز سلاله با نگاه به آینده سعی در طراحی برنامه‌های کاربردی دارد و شعار خود را ” آینده را امروز طراحی کنیم” قرار داده است، گفت: این مجموعه باهدف رشد دادن سادات در جهت تعظیم و تکریم آنها در دو عرصه “تربیت جامع شامل تربیت دینی و استعداد پروری در ابعاد معرفتی، اخلاقی و رفتاری” و عرصه “مدیریت شبکه سرمایه‌های انسانی با بهره‌گیری از رویکرد تصدی‌گری” در سطح ملی موجودیت یافته است.

مدیر مرکز سلاله با اشاره به شاخص‌های هدایت دانش‌آموزان به رشته‌های تخصصی، عنوان کرد: دانش‌آموزان بر اساس فرم‌های رصد استعدادی که توسط مربیان استعدادی و بر اساس شاخص‌های یادگیری، پیشرفت، خلاقیت و روحیه پرسشگری و تحقیق تکمیل می‌شود، تست هوش وکسلر، فرم‌های علاقه سنجی خانواده و دانش‌آموز و در نهایت نظر مربی و مشاور در رشته‌های تخصصی گروه‌بندی می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه مرکز سلاله در دو شعبه اصفهان و قم بیش از ۲۲۰ دانش‌آموز نخبه سید را شناسایی کرده و تحت پوشش برنامه‌های خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: مرکز بر علومی که در آینده موردنیاز کشور خواهد بود، تاکید دارد و بر همین اساس در حال حاضر گروه‌های تخصصی علوم و فناوری در سه دسته برنامه‌نویسی، رباتیک و نانوتکنولوژی و گروه‌های فرهنگ و هنر در شاخه‌های ادبیات، هنرهای دستی و تجسمی و رسانه در مرکز ایجاد شده است.

لازم به ذکر است در این بازدید محسن جعفری؛ مدیر مرکز سلاله، حسن مهاجر؛ مسئول طرح و برنامه، مهدی نفیسی مهر؛ مسئول تربیت و آموزش و حجت‌الاسلام فرشاد توسلی؛ مدیر شعبه اصفهان حضور داشتند.

 

نظرات[ 0 ] | موضوع: اخبار, اخبار مهم, اخبار ويژه | 1400/10/06 | | |
 بدون نظر
کلیه حقوق متعلق است به بنیاد خیریه آلاء
دفتر مرکزی: ایران- اصفهان-خیابان آیت الله غفاری- کوچه ی آیت الله سعیدی -بنیاد خیریه راهبری آلاء
کد پستی :8197113766 تلفن تماس 35522006-۳۱-۹۸+ فکس: 35522010-۳۱-۹۸+
دفتر تهران: ایران- تهران- بزرگراه جلال آل احمد به سمت غرب - بعد از پل نصر(گیشا) پلاک 139
کد پستی: 1446667451تلفن تماس : 86015321-۲۱-۰۰۹۸ فکس: 88258900-۲۱-۰۰۹۸
پست الکترونیک : info@ala.org.ir